Petrol
107.94
-1.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
478.169
-0.37%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Erdoğan'ın giydiği ekose ceket ne anlama geliyor

  Erdoğan'ın giydiği mavi ekose ceket modası siyasi isimlere yayılmış durumda. Peki Davutoğlu, Çiçek, Babacan, Eker, Kurtulmuş gibi isimlerin de giydiği ekose ceket ne anlama geliyor?
  • 25.09.2014 - 12:19
  Erdoğan'ın giydiği ekose ceket ne anlama geliyor

  ekose

  Geçmişten beri politik liderlerin yaptığı icraatları ve performansları dışında giyim tarzları ve ilgi alanları da dikkat çekti. Türkiye kamuoyu, son birkaç yıldır 12 yıllık Başbakanlık görevinin ardından, Türkiye’nin halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olarak Çankaya Köşkü’ne çıkan Tayyip Erdoğan’ın ekose ceketlerini konuşuyor. Sosyal medyada capsler hazırlanıyor, #direnekose diye hashtagler açılıyor .

  Üstelik ekose ceket modasına kendini kaptıran tek siyasi lider, Tayyip Erdoğan değil. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Erdoğan’ın Başbakanlık görevini devrettiği Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Tarım Bakanı Mehdi Eker de ekose ceketi seven siyasiler arasında.

  SAVAŞ RUHUNU TEMSİL EDİYOR

  ‘Peki neden ekose?’ demeden evvel, ‘Nedir ekose?’ sorusuna yanıt aramak gerekiyor. Habertürk'ün haberine göre; Ekosenin tarihi aslında 18. yüzyıla kadar uzanıyor. O dönem İskoç klanlarının giydiği, dize kadar inen ve kilt denilen etekler, ekose desenleriyle aslında bir savaş ruhunu temsil ediyordu. Bu etekler, o dönem için bir çeşit üniforma olarak da görülüyordu.

  KRALİYET AİLESİNİ TEMSİL EDİYORDU

  Daha sonraları kraliyet ailesini temsil eden bu kumaş, 1900′lerin başında yayılmaya başladı. 20 yılı aşkın bir süredir de, her zamankinden daha göze çarpan ekose, bu popülaritesini Vivienne Westwood’a borçlu. Punk akımını en iyi şekilde temsil eden tasarımcılar arasında yer alan Westwood, aslında ekosenin bugünlere gelmesinde en büyük rolü oynuyor diyebiliriz.

  “BEN DE SİZDENİM MESAJI VERİLİYOR”

  Beden Dili Uzmanı Riccon İlhan Doğan'a göre ekose, artık AK Parti'nin bir tarz şekli haline geldi. Başbakan Davutoğlu'nun da giymesi, hükümetten birilerinin de giymeye başlaması, özel bir anlamı olduğunu gösteriyor. Ekose halka, “Ben de sizin gibiyim, içinizden biriyim” mesajı veriyor. Rahatlatan, huzur veren, sıcak ve giyen kişiyi abartılı olmamakla birlikte spor ve rahat gösteren bir seçenek. Doğan, "Erdoğan'ın bazen giydiği gömlekler kalite ve marka kokarken, bazen de Sultanahmet'ten alınabilecek çok ucuz gömlekler ve ceketler giyiyor. Her kesime sesleniyor" diyor.

  MAVİ GÜVEN VERİYOR

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekose seçiminde renk olarak ise mavi ön plana çıkıyor. Riccon Doğan'a göre, renk dünyasında inanılmaz bir büyüye sahip olan mavi; güven, huzur, dürüstlük, sadakat ve barışı simgelediği için tercih ediliyor. Mavi renk; gökyüzünü, denizi, özgürlüğü, sonsuzluğu ve huzuru temsil ediyor. Huzur veriyor, ikna ediyor; güvenin ve erkeklerin rengi olarak biliniyor. Bu renk, aynı zamanda büyüklük olgusu uyandırıyor. Barack Obama’nın da ABD Başkanlığı’na seçildiğinde, her iki yemin töreninde, dünyaya mesaj verirken mavi kravat tercih ettiği biliniyor.

  Erdoğan ın giydiği ekose ceket ne anlama geliyor #2

  İnsanlık kilt ile tanıştı, Çankaya Köşkü’ne kadar çıktı. Reklamda söylenen ‘İmaj hiçbir şeydir, susuzluk her şey’ sözünü defalarca boşa çıkaran bir liderin inanılmaz yükselişinin, küçük bir kilometre taşı oldu. Tarihi çok eskilere dayansa ve evrim geçirmiş olsa da ekose, hiçbir zaman gündemden düşmeyecek gibi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir