Erdoğan'ın muhtarlar toplantısı konuşması

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Kürt meselesine değinerek Türk-Kürt kardeşliğini savundu. "Türklerle Kürtlerin kardeşliği sıradan bir kardeşlik değildir" diyen Erdoğan, Türk-Kürt sorununun artık geçerliliğini yitirdiğini söyledi:

"KOPUK AKIMLAR MUHABBETİMİZİ SORGULAYAMAZLAR"

"Kürt sorunu artık geçerliliğini yitirmiştir. Artık Kürt sorunu kavramını kullanmak Kürt kardeşlerimize haksızlıktır. Bu ayrımcılıktır. Yaklaşık bin yıldır bu topraklarda Kürtlerin yegane dostu Türkler, Türklerin yegane dostu ve kardeşi Kürtler olmuştur. Açın bakın Kürtlerin zor zamanlarında yanında sadece Türklerin olduğunu göreceksiniz. Marjinal, Ateist, inançsız özellikle de bu toprakların değerlerinden kopuk akımlar, çıkıp da bizim birbirimize olan muhabbetimizi yeniden tanımlayamazlar."

Erdoğan: Marjinal ve Ateistler Türk-Kürt kardeşliğini sorgulayamaz VİDEO

Erdoğan'ın muhtarlar toplantısı konuşması

NEVRUZ'U COŞKUYLA KUTLADIK

"Gerek konferans salonu olsun gerekse çok amaçlı bina olsun bunların hepsi tüm milletimize açık olacak.

Hem Ankara'ya hem ülkemize bu imkanları kazandıracağız.

Cumartesi günü Nevruz'u büyük coşkuyla idrak ettik. Barış, dayanışma, refah getirmesini diliyorum.

KİMSE BİZİM AĞZIMIZIN TADINI BOZAMAZ

1. Dünya Savaşı'nın ardından coğrafyamızda hiçbir baharı ağız tadıyla teneffüs edemedik. Hiç kuşkusuz ülkemizde yaşanan sorunların önemli bir kısmı bizim kendi içimizde ürettiğimiz sorunlardan ziyade bize dayatılan sorunlardır.

Bu sorunlar nedeniyle ağır bedeller ödüyoruz. Bu coğrafyanın zenginliklerine göz dikenler bu coğrafyada barış istemiyorlar. Ne kadar kan akarsa o kadar petrol elde edeceklerini zannediyorlar ve ellerinden geleni yapıyorlar.

Biz eğer bu coğrafyanın insanları olarak birbirimize kenetlenebilsek inanın dışarıdan hiç kimse gelip de bizim ağzımızın tadını bozamaz.

KAYBEDEN HER ZAMAN MÜSLÜMANLAR OLUYOR

Sünnilerle Şiilerin çatışması bize değil dışarıdan birilerine yarar sağlıyor.

Ne Sünni kazanıyor ne de Şii, ne Kürt kazanıyor ne de Türk. Her zaman kaybeden biz Müslümanlar, kazanan ise bizim kardeşlerimizi birbiriyle çatıştıranlar oluyor. Türklerle Kürtlerin kardeşliği sıradan bir kardeşlik değildir.

Ne oluyor diye samimi şekilde tekrar sorgulamak durumundayız.

6-7 Ekim olaylarında olanları unutmayalım. Vatandaşlarımızın iş yerlerinin, araçlarının nasıl yakıldığını unutmayalım.

KÜRTLERİN YEGANE DOSTU TÜRKLER OLMUŞTUR

Yaklaşık bin yıldır bu topraklarda Kürtlerin yegane dostu Türkler, Türklerin yegane dostu ve kardeşi Kürtler olmuştur. Açın bakın Kürtlerin zor zamanlarında yanında sadece Türklerin olduğunu göreceksiniz.

SANKİ ÜLKEDE KÜRT SORUNUNDAN BAŞKA SORUN YOK

Sanki bu ülkede Kürt sorunundan başka bir sorun yok. Artık Kürt sorunu kavramını kullanmak Kürt kardeşlerimize haksızlıktır. Bu ayrımcılıktır. Bu ülkede sadece Kürtler yok, 36 etnik unsur var. Benim farklı etnik gruplara bakışım çok net olmuştur; yaradılanı severim Yaradan'dan ötürü.

40 YIL ÖNCE NEREDEYSEK BUGÜN DE ORADAYIZ

Kürt kardeşlerimize bakışımızda, Kürt kardeşlerimizin sorunlarına bakışımızda inanın 40 yıl önce neredeysek bugün de oradayız. Bizde hiç kırıklık göremezsiniz, istikametimizin sarsıldığını göremezsiniz. 40 yıl, 30 yıl, 13 yıl önce ne dediysek bugün de aynısını söylüyoruz.

6-8 Ekim'de milleti sokağa davet eden kimdi? Biz böyle bir şey yapmadık diye yalana başladılar.

KÜRT SORUNUNU BİZ ÇÖZDÜK

Şimdi çıkmışlar utanmadan sıkılmadan Cumhurbaşkanlığı çözümün karşısında diyorlar. Kürtçe şarkı, türkü yasaktı. Anne evladıyla cezaevinde Kürtçe konuşamıyordu. Yol, öğretmen, okul yoktu. Bunların hepsini biz çözdük. 2 ayda olağanüstü hal kaldırıldı.

Batı'da ne varsa Güneydoğu'da, Doğu'da aynı hizmetlerin verilmesi için elimizden geleni yaptık.

Uygulamaya bakarız, seçimler var. 30 Mart seçimlerinde tehditlerle bu işler yürüdü artık halkımızı bu tehditlerden kurtarmak zorundayız.

TEK BAŞIMIZA DA KALSAK ÇÖZÜM SÜRECİNİ SÜRDÜRECEĞİZ

Bu çağrım terör örgütüne değil o vesayetten kendini kurtaramayan siyasi partiyedir. Bu ülkede siyaset yapmak istiyorlarsa o tasalluttan kurtulmak zorundalar. İtimadın tahrip olduğu bir ortamda somut adımlar görmeden daha ileriye gidemeyiz.

Her ne pahasına olursa olsun, tek başımıza da kalsak, son nefesimize kadar bu ülkede çözüm süreci ile formüle ettiğimiz kardeşliği tesis etmenin mücadelesini sürdüreceğiz.

Ancak hiç kimsenin de benim Kürt kardeşlerimi zehirlemesine, Kürt kardeşlerim nezdinde haksız bir meşruiyet kazanmasına, haksız bir muhataplık kazanmasına müsaade edemeyiz, etmemeliyiz.

Dert adamı söyletir, bu milletin derdini içimizde hissettiğimiz için söylüyoruz. Ucuz kahramanlık sevdalıları bizi anlayamaz.

Birileri çıkmış ne diyor, artık tek adamsın yanında kimse yok. Ya bunlar çok zavallı ya, ben cumhurun başkanıyım, ben bu milletin başkanıyım.

Kendini bil, haddini bil, neslini bil. Ama bunlarda hiç birisi yok.

Hepinize selamlarımı iletiyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun."