Petrol
83.88
0.20%
Euro
19.26
-0.76%
Dolar
18.632
-0.01%
Altın
1.042
-0.90%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
309.519
-1.77%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  Erdoğan'ın Müslüman Dini Liderler Zirvesi konuşması

  Erdoğan'ın Müslüman Dini Liderler Zirvesi konuşması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nin kapanış töreninde konuştu.
  • 15.11.2014 - 12:25

  Erdoğan ın Müslüman Dini Liderler Zirvesi konuşması #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nin kapanış töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Cristof Colomb'dan 300 yıl önce ABD'yi 1178'de Müslüman denizciler keşfetti. Colomb bile hatıralarında Küba'daki camiden bahseder.'' diyerek Amerika'nın keşfine de değindi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

  ''Önümüzdeki günlerde Küba'ya bir ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyorum.İslam Allah'ın insanlara verdiği en büyük hediyedir. Bize düşen son nefesimize kadar insanları hakka davet etmektir.

  Bu şehir İstanbul, Latin Amerika ülkeleri için hakkıyla yerine getirmiş bir şehirdir.
  İstanbul'un başkenti olduğu Osmanlı İmparatorluğu, tebliğ görevini yerine getirmiştir.

  ABDURRAHMAN EFENDİ, RİO ŞEHRİNDE İSLAMI ANLATTI

  Abdurrahman Efendi'yi konuşma planım içine almıştım. 1866 yılında Ümit burnundan geçmek üzere, yola çıkan gemi, Brezilya'nın Rio şehrine varmıştı. Abdurrahman Efendi, Brezilya'da kaldı. İnsanlara İslamı anlattı.

  AMERİKA'YA MÜSLÜMAN DENİZCİLER ULAŞTI

  Kurtuluş savaşında Arjantin ve Latin Amerika ülkeleri, Kızılay aracılığıyla yardım göndermiştir. Cristof Colomb'dan 300 yıl önce ABD'yi 1178'de Müslüman denizciler keşfetti. Latin Amerika'nın İslamla tanışması 12. yüzyıla kadar sürdü.

  KÜBA'DAKİ DAĞIN TEPESİNE BİR CAMİ YAKIŞIR

  Kristof Kolomb anılarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahseder. Ben şimdi Küba'lı kardeşimle konuşurum. O dağın tepesine bir cami bugün de yakışır. Yeter ki izin versinler, olur desinler. Yani Kolomb daha Amerika kıtasını keşfetmeden İslam dini kıtada inkişaf etmiş, yayılmıştı.

  İslam dini, asla sömürmenin, köleleştirmenin amacı olmadı. Başkaları, daha çok sömürmek için kullandılar. Afrika'dakilerin sömürge için kullandığı ifade. İncil ve toprağımız vardı önce. Sonra elimizde sadece İncil kaldı. Bizim dinimizde, cebirk yoktur. Kılıç zoruyla, Müslümanlaştırmak yoktur.

  Erdoğan: ABD'yi 1178'de Müslüman denizciler keşfetti İZLE

  OSMANLI DEVLETİNDEN SONRA BUGÜNKÜ SINIRLARIMIZA ULAŞTIK

  Türkiye asırlar boyunca İslamiyetin muhafazakarlığını yaptı. Yüz yıl önce, Osmanlı Devleti, çok sayıda ülkeye karşı savaştı. Şimdiki sınırlarımıza ulaştık. Güçlü ve daha da ilerleyen ekonomimizle, savunmuş olduğumuz, kardeşlik mesajlarıyla biz de varız diyoruz. Türkiye hiç bir ülke için tehdit eden ülke değildir. Türkiye'nin hiç bir ülkenin sınırda gözü yoktur.

  İMAM HATİPLERDE YABANCI DİL

  İstanbul'da kurulacak İmam Hatip lisesine, belli bir iki dilde eğitim verilmesi çok manidar olacaktır. Geleceğe yönelik en isabetli yatırım olacaktır. Latin Amerika ülkelerinin taleplerini karşılamak için her türlü desteği vereceğiz.

  İslam adı altında, kendi ülkelerin siyasi projelerini yaygınlaştırmaya çalışanlar var. Yüzlerine maske takıp, faaliyet gösterenler de var. Diyanet İşleri Başkanlığımız, en güzel örnekleri verecek, aktarabilecek birikimli bir yapıdır.

  PETROL GELİRİNİN ZEKATINI VERSE FAKİRLİK KALMAZ

  Petrol gelirinin zekatını verse, İslamiyette fakirlik kalmaz. Bir grup bakıyorsun kendisine Şii diyor, bir grup Sünni diyor, birbirlerini katlediliyor. Barışın dinini, kendi kirli terör örgütlerine isim olarak verenlerin, Kuran'ın yolunda olduğunu kim söyleyebilir.

  BİZİM ALLAH'TAN BAŞKA KİMSEYE KUL OLMAYA HAKKIMIZ YOKTUR

  Bizim Allah'tan başka kimseye kul olmaya hakkımız yoktur. Afrika'nın, Latin Amerika'nın petrolleri nasıl sömürüldüyse, bu kirli senaryoda Müslamanların kanı var. Onun izin Müslümanların zayıflaması için her türlü oyun devreye sokuluyor. Bunlar komplo teorisi değil. Bosna'da katliamı izlediler. Bu BM'nin reforme edilmesi gerektiğini söylüyorum. BM dünya barışına hizmet etmiyor. 5 daimi üye içinde bir tane Müslüman ülke yok. 3 kıta var. Avrupa, Asya, Amerika. İsrail ile ilgili karalar uygulanıyor mu?

  MESCİD-İ AKSA'NIN DURUMU

  İşte buyrun Mescid-i Aska'nın durumu. Onların mabetlerine karşı bizim ülkemizde böyle bir şey yapılsa dünya ne yapar? Kiliselere böyle bir şey yapılsa ne yapar? Bizde böyle bir şey olmaz. Müsade etmeyiz. Irak'ı dünya seyrediyor. Suriye de aynı şekilde. Havadan bombalıyormuş. Kara harekatı yapacaklarını söylüyor.

  ZALİM ESAD

  Suriye'de 300 bin masum insan öldü. Dünya seyrediyor. Diyorlar ki Esad giderse yerine kim gelecek? Mantığa bak ya. Zalim Esad gidince, halk kimi istiyorsa o gelecektir. Böyle eleştirmesiniz diyorlar. Söyleyeceğiz.

  NİYE KOBANİ?

  Kobani'de şu an yaşananlar. Amerika buraya bayağı özendi. Başkanla konuştuk bu işi. Silah yardımı teröristlerin eline düşecek dedim. 2 gün içinde düşecek dedi. 200 bin insan bize geldi. DEAŞ (IŞİD) ile savaşıyorlar dedim. Fransa cumhurbaşkanına dedim. Halep mi Kobani mi? Tabii ki Halep dedim. Halep gidiyor. Mesele başka. Bunun üzerine durmamız gerekiyor. Kobani için dünyayı ayağa kaldıranlar Halep için susuyor. Seküler olmayanlara karşı tepki gösteriyorlar. Petrolü olmayan ülkeleri hiç kayda almıyorlar.''


  Görüş Bildir