Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.199
0.12%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 14 C
  Ermeni Patriği Maşalyan: Ayasofya ibadete açılsın

  Ermeni Patriği Maşalyan: Ayasofya ibadete açılsın

  Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Ayasofya'ya binlerce yıllık emeğin, müze olarak kalması için verilmediğini söyledi.
  • AA
  • 14.06.2020 - 02:09
  • Güncelleme : 14.06.2020 - 02:09

  Türkiye'de Ayasofya, ibadete açılıp açılmaması konusuyla gündemdeki yerini koruyor.

  Tüm bu tartışmaların yaşanırken, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan'da konu hakkında değerledirmelerde bulundu.

  "İBADETE AÇILMALI"

  Maşalyan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ayasofya'nın on bin işçinin emeğiyle bir servet harcanarak kurulduğunu hatırlatarak, bunca emeğin müze için olmadığını ve mabedin ibadete açılması gerektiğini söyledi.

  Patrik, paylaşımında "1500 yıllık sayısız onarım, Fatih Sultan Vakfının emekleri, hepsi bu mabet ibadet yeri olarak korunsun diyeydi. Müze olsun diye değil. Meraklı turistlerin fotoğraf çekmek için oraya buraya koşuşturması yerine diz çökmüş imanlıların saygı ve huşuyla secde kılmasının, mabedin fıtratına daha uygun olduğunu düşünüyorum.Ayasofya ibadete açılsın.

  Ermeni Patriği Maşalyan: Ayasofya ibadete açılsın #1

  "HRİSTİYANLARA DA BİR ALAN TAHSİS EDİLSİN"

  Mabet yeterince büyük. Hristiyanlara da bir alan tahsis edilsin. Dünya dinsel barışımızı, olgunluğumuzu alkışlasın. Ayasofya çağın ve insanlığın barış sembolüne dönüşsün. Çok mu ütopik? Zaten hepimiz aynı gök kubbenin altında yapmıyor muyuz ibadetlerimizi?

  "AYASOFYA'NIN KUBBESİNİ DE PAYLAŞABİLİRİZ"

  Ayasofya'nın kubbesini de paylaşabiliriz. İtikatlarımız ayrı olsa da aynı tek Allah'a inanmıyor muyuz? 1000 yıl Hristiyan, 500 yıl Müslüman dualarını duvarlarına emmiş ve onları gizemli varlığında sentezlemiş mabedin buna bir itirazının olacağını zannetmiyorum.

  Ermeni Patriği Maşalyan: Ayasofya ibadete açılsın #2

  "HAÇ VE HİLAL İTTİFAKI.."

  Mabede girin, sessizliği soluyun ve öğrenin ondan. Aya Sofya, 'Kutsal Bilgelik' mabedi, seyrettiği 1500 yüzyıllık insanlık tarihinde barıştan daha değerli bir şeyin olmadığı öğüdünü verecek size. Yeni bir haç ve hilal ihtilafı lüksümüz yok. Dünyanın kurtuluşu haç ve hilal ittifakıdır. Böyle bir barışı dünyaya armağan etme onuru Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yaraşır." ifadelerine yer verdi.

  Ermeni Patriği Maşalyan: Ayasofya ibadete açılsın #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir