Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
591.599
-2.55%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  Erşad Salihi: IŞİD Türkmenleri haritadan sildi

  Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi, "Terör örgütü IŞİD, Irak'a bir proje getirdi. IŞİD, Sünni, Şii ve Kürt bölgesini de çizdi. Ama Türkmen bölgelerini haritadan sildi" dedi.
  • 16.01.2015 - 14:43
  Erşad Salihi: IŞİD Türkmenleri haritadan sildi

  Erşad Salihi: IŞİD Türkmenleri haritadan sildi #1

  Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi, IŞİD'in saldırıları sonrası Irak'taki Türkmenlerin durumuna ilişkin değerlendirmede bulundu. Irak'ta Sünni Arap bölgesiyle Kürt yerleşim birimleri arasında kalan bir Türkmen coğrafyası olduğunu belirten Salihi, buraların Kerkük ve güneyi, Altınköprü, Tazehurmatu, Tuzhurmatu, Diyala, Celavle, Karatepe ve Telafer olduğunu söyledi. "Maalesef IŞİD, bu bölgelerin bir kısmını Sünni bölgelerine ilhak etti. Bir kısmı da Kürtlerin bölgesine girmiş oldu" diyen Salihi, "Terör örgütü IŞİD, Irak'a bir proje getirdi. IŞİD, Sünni bölgesini de Şii ve Kürt bölgesini de çizdi. Ama Türkmen bölgelerini haritadan sildi. Ancak bu, Türkmen halkın bu emrivakiyi kabul etmesi anlamına gelmez" diye konuştu.

  TÜRKMEN BÖLGELER BÜYÜK ZARAR GÖRECEK

  Türkmen lider Salihi, "Irak'ta maalesef parası ve silahı olan etkili oluyor. Bunların her ikisi de şu anda Irak Türkmenlerinde yok. Bizi duyanlar, feryadımıza, derdimize, problemimize lütfen katılsınlar" dedi. Türkmenlerin yaşanan olumsuzlukların önüne geçebilmesi için her şeyden önce Irak siyasetinde güçlü olması gerektiğini vurgulayan Salihi, bunun için başta Türkiye olmak üzere herkesten destek beklediklerini bildirdi. Salihi, Irak Türkmenleri coğrafyasının bu sefer "ciddi bir tehdit" altında olduğunu, kendileri için "çok önemli" olan Kerkük ve diğer Türkmen bölgelerinin ilhak edilmesine izin verilmemesi gerektiğini kaydetti. "Irak'ta emrivaki siyasetini gösteren bir bölünme var" Erşad Salihi, "Irak'ın üçe bölünme tehlikesi var mı?" sorusuna, "Irak'ta şu anda emrivaki siyasetini gösteren bir bölünme görünüyor. Şii bölgesi belli, Sünni bölgeleri Musul, Enbar belli olmaya doğru gidiyor. Kürtlerin zaten coğrafyaları belli. Özellikle Amerikalıların silahlandırma projesinden sonra Sünnilerin de coğrafyaları tespit edilecek. Burada Türkmen bölgeleri en büyük zararı görecek. Arada kalacaklar ve coğrafyaları daha fazla etkilenecek" cevabını verdi.

  KERKÜK'E GEÇİCİ OLARAK ÖZERKLİK VERİLSİN

  " Türkmen nüfusun çoğunlukta olduğu Kerkük için çözüm öneriniz nedir" sorusu üzerine Salihi, "Kerkük, geçici olarak özerk bir bölge haline getirilsin. Kerkük ne Kürt bölgesine ilhak edilsin ne de sadece bir tarafın hakimiyetine bırakılsın. Kuzey Irak Kürt yönetimi gibi kendi başına özerk bir bölge olduğu zaman kendi bütçesi ve anayasası olacaktır. Ancak bu, bir çözüm getirebilir. Onun dışında Kürt yönetiminin bu konuda bir emrivakisi olursa gelecekte aramızda sorun çıkar. Biz de bu sorunları yaşamak istemiyoruz. Türkmen ve Kürt çocukları olarak burada gelecekte birlikte yaşamak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

  KÜRT YÖNETİMİ SİLAHLANMAMIZI ÖNLÜYOR

  Kerkük'teki Peşmergenin varlığına da değinen Salihi, "Peşmerge, anayasaya göre Irak savunma sisteminin bir parçasıdır. Ancak terör örgütü IŞİD bittikten sonra Peşmerge tekrar Kuzey Irak'a dönmelidir" dedi. Irak'taki Türkmenlerin silahlanmasını "Kuzey Irak Kürt yönetiminin engellediğini" savunan Salihi, şöyle devam etti: "Türkmelerin silahlanmasını ve ordu kurmasını maalesef Kuzey Irak yönetimi engelliyor ve merkezi hükümet de Kuzey Irak yönetimini kırmamak için Türkmenlerin silahlanmasının önünde duruyor. Aslında Türkmenlerin, silahlanması Kürtleri korkutmamalı. Kürtlerle Türkmenler silahlanırsa, birlikte IŞİD'e karşı savaşırlar. Şu anda Tazehurmatu ve Beşir'de silahlı gruplarımız, gönüllü askerlerimiz var. Ancak bu, yeterli değildir. Güçlerimizin daha organizeli olmasını istiyoruz. Kürt Peşmergeleri gibi Türkmen ordusu da olmalıdır. Kürt kardeşlerimizden istediğimiz artık bunun karşısında durmasınlar."

  TÜRKİYE'DEN DAHA FAZLA SİYASİ DESTEK BEKLİYORUZ

  Türkmen lider Erşad Salihi, 2014 Haziran'ından beri terör örgütü IŞİD'in elinde olan Telafer'deki insani durumun kötüye gittiğini, son iki haftada 10 bin insanın ilçeden kaçtığını aktardı. Türkiye'nin insani yardımlarıyla Türkmen halkın yanında olduğunu dile getiren Salihi, Türkiye'den daha fazla siyasi destek beklediklerini sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir