Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.525
-0.76%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Erzurum'da gençlerin oyunu polisi alarma geçirdi

  Erzurum'da deve oyunu sahnelemek isteyen gençleri görenler, etek giyenleri PKK'lı sanarak polise haber verdi.
  • Ajanslar
  • 14.11.2016 - 18:20
  Erzurum'da gençlerin oyunu polisi alarma geçirdi

  Erzurum'da düğün konvoyunun önünü kesmek için ''deve oyunu''nu sahnelemeye çalışan bir grup genç, giydikleri kadın kıyafetleri ve yanlarında bulundurdukları bir eşekle ilgi odağı oldu.

  ETEK GİYENLERİ PKK'LI SANDILAR

  İlk etapta durumdan şüphelenen bazı vatandaşlar gördükleri manzarayı 155 polis hattını arayarak bildirdiler. Bunun üzerine terör olayı ihtimaline karşı harekete geçen polis ekipleri Şükrüpaşa semtine gelerek gençleri inceledi.

  Erzurum da gençlerin oyunu polisi alarma geçirdi #1

  Gençlerin ''deve oyunu'' yapmak için kadın kıyafeti giydiklerini izah etmeleri üzerine polis ekipleri haber merkezine bilgi vererek bulundukları yerden ayrıldı. Daha sonra gençler düğün konvoyu gelmeden ''deve oyunu''nu sahnelemek için prova yaptı.

  Erzurum da gençlerin oyunu polisi alarma geçirdi #2

  GELİN EVİNE GİTTİLER

  Gelin arabasının görünmesi ve düğün konvoyunun gelmesi üzerine davul zurna eşliğinde oyun oynayan gençler, çevrede toplanan vatandaşların meraklı bakışları arasında gelinin 500 metre ilerideki evine doğru araçların önünde yol aldılar.

  Erzurum da gençlerin oyunu polisi alarma geçirdi #3

  Amaçlarının düğünlere renk katmak ve unutulmuş bir kültürü yaşatmak olduğunu belirten gençler, "Uzun yıllar önce Erzurum’da, bizim köyümüzde kına, nişan, sünnet ve düğünlerde deve oyunu genç erkekler tarafından oynanıyor. Unutulmuş kültürler arasında olan bu oyunu yeniden canlandırmak ve davetlileri güldürerek hoş vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Tahta ve demir kullanılarak sabitlenmiş iskelet üzerine kilim örtülüp, değişik aksesuar kullanılarak deve maketi oluşturuluyor. 5 gencin içerisinden 2 kişide deveci başı oluyor” diye konuştu.

  Erzurum da gençlerin oyunu polisi alarma geçirdi #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir