Euro
10.3953
0.52%
Dolar
8.7101
1.09%
Altın
498.04
-0.79%
Borsa
1.414
-1.2%
Bitcoin
329.010
-1.15%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C
  Fahrettin Altun'un darbe girişiminde ABD'yi işaret ettiği konuşma

  Fahrettin Altun'un darbe girişiminde ABD'yi işaret ettiği konuşma

  Gündemdeki yerini koruyan 'ABD'nin 15 Temmuz'a etkisi' konusunda, İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un darbe girişiminden kısa süre sonra yaptığı açıklamalar sosyal medyada dolaşıma girdi.
  • Haber Merkezi
  • 06.02.2021 - 17:56
  • Güncelleme : 06.02.2021 - 18:37

  FETÖ'nün 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişiminin üzerinden yıllar geçti.

  Geride kalan yıllarda hain örgütün yapılanması yok edilirken bir yandan da dış bağlantıları ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.

  Amerika'dan gelen 'darbenin arkasında biz yokuz' açıklamalarının ardından, İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un da hain girişimden sadece günler sonra TRT 1'de katıldığı bir programdaki ifadeleri yeniden gündeme geldi.

  "FETÖ ABD'DEN EMİR ALDI"

  Altun, o dönemde ABD'nin darbe girişimine etkisini işaret ettiği yayında, "Türkiye'nin bir ulus devlet olarak kendi çıkarlarını öncelemesi, kendi milli çıkarları adına politika yapması, anasının sütü kadar helaldir. Böyle bir ortam ne yazık ki bunu açıkça söylemekte yarar var; ABD'nin de hiç işine gelmiyordu. ABD de bu sürece müdahil olmaya gayret ediyordu. Belirli araçlar kullandılar. Bu araçların sonuncusu da işte yine bu askeri darbe girişimi oldu. FETÖ askerdeki yığınağını kullanarak böyle bir darbe girişimine girdi. Emir aldı ve emiri yerine getirdi. Başarılı olacağı ümit ediiyordu. Bütün hesaplar buna göreydi." ifadelerini kullanıyor.

  Fahrettin Altun'un darbe girişiminde ABD'yi işaret ettiği konuşma VİDEO

  AMERİKA İNKAR EDİYOR

  ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, "ABD'nin Türkiye'de 2016'da meydana gelen darbe girişimiyle hiçbir ilgisi yoktu ve yaşananları derhal kınadı. Üst düzey Türk yetkililerin bunun aksi yönündeki iddiaları tamamen gerçek dışıdır." ifadelerine yer verilmişti.

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ise "Üst düzey Türk yetkililerinin, 2016 yılı dahil olmak üzere Türkiye'de gerçekleşen bir dizi gelişmeden ABD'yi sorumlu tutan değerlendirmelerinden endişe duyuyoruz." şeklinde konuşmuştu.

  Fahrettin Altun un darbe girişiminde ABD yi işaret ettiği konuşma #1

  ABD Dışişleri: 15 Temmuz darbe girişiminde rolümüz yok haberi için tıklayın

  Fahrettin Altun un darbe girişiminde ABD yi işaret ettiği konuşma #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir