Fahrettin Koca ve Abdulhamit Gül'den Gaziantep'te açıklama
AA & Ensonhaber

Gaziantep'te SANKO Üniversitesi Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nin koronavirüs yoğun bakım ünitesinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan yangında 9 hasta yaşamını yitirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, incelemelerde bulunmak üzere gittikleri Gaziantep'te olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

"OKSİJEN VERMEK ÜZERE KULLANDIĞIMIZ CİHAZDAN KAYNAKLANDI"

Bakan Koca, şu şekilde konuştu:

"Yangın 04.30 sularında başladı. Özellikle yoğun bakımda bizim yüksek akımlı oksijen vermek üzere kullandığımız bir cihazdan kaynaklanan sorunla yangının çıktığını biliyoruz.

Fahrettin Koca ve Abdulhamit Gül'den Gaziantep'te açıklama VİDEO

"9 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK"

20 yataklı yoğun bakımda yatan hasta sayısı 19 kişiydi. Toplam 19 takip edilen hastamızdan 9 vatandaşımızı kaybettik. 10 hastamızın da nakli yapılarak, değişik civar hastanelerinde tedavileri devam etmekte.

Fahrettin Koca ve Abdulhamit Gül'den Gaziantep'te açıklama

YOĞUN BAKIM SERVİSLERİNDE TAKİP EDİLEN HASTA SAYISI

Transfer edilen hastalardan 3'ü Şehitkamil Hastanesi'ne, 1 hastamız 25 Aralık Devlet Hastanesi'ne, 1 hastamız Ersin Aslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, 1 hastamız Abdülkadir Yüksel Devlet Hastanesi'ne, 1 hastamız Özel Sevgi Hastanesi'ne, 2'si Özel Anka Hastanesi'ne, 2 vatandaşımız Özel NCR Hastanesi'ne, 1 hastamız Özel Medical Park Hastanesi'ne, 1 hastamız Özel Deva Life Hastanesi'ne, 1 hastamız Özel Deva Hastanesi olmak üzere ayrıca kendi talepleriyle 3 hastamızla birlikte yoğun bakım servislerinde takip edilmektedirler.

"16 HASTANE PERSONELİ ETKİLENDİ"

Bu arada müdahale etmeye çalışan 16 hastane personelinin de etkilendiğini gördük. Bununla ilgili yoğun bakımda 7 personelin yakın takibi yapılmakta. Kendilerini ziyaret ettik. Ciddi bir sorunları yok. Zannediyorum bugün yoğun bakımda tedavileri tamamlanıp servise alınmaları mümkün olabilir.

Olayla ilgili hem Başsavcılıkça hem de Bakanlık olarak müfettiş görevlendirmesi anında yapıp incelemeyi başlatmış olduk. Bir kusur tespit edildiğinde yapılması gereken her neyse yapılması noktasında kararlı olacağımızdan vatandaşımız emin olsun.

Fahrettin Koca ve Abdulhamit Gül'den Gaziantep'te açıklama

Adalet Bakanı Gül, açıklamasında şunları söyledi:

"DERHAL SORUŞTURMA BAŞLATILDI"

"Olayla ilgili olarak Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığımız derhal soruşturma başlatmıştır. 2 savcı görevlendirildi. Savcılarımız yakından olayı takip etmekte, titiz bir şekilde soruşturmaktadır. 7 kişilik bir bilirkişi heyeti oluşturulmuştur. Süreç hızlı, titiz bir şekilde Başsavcılık tarafından yerine getirilmektedir.

"TİTİZ BİR ŞEKİLDE ARAŞTIRILACAK"

İnsan canı en aziz, en değerli varlıktır. Buna yönelik bir ihmal ya da farklı herhangi bir konu varsa tüm olay titiz bir şekilde araştırılacaktır. İdari anlamda, adli anlamda tüm kurumlar bu konuda gereken ne varsa yapacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsun."

Fahrettin Koca ve Abdulhamit Gül'den Gaziantep'te açıklama