Petrol
110.93
0.14%
Euro
17.2597
1.31%
Dolar
16.0965
1.07%
Altın
959.98
1.18%
Borsa
2389
0.35%
Bitcoin
474.274
-1.95%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Faruk Çelik: Bu madene ruhsat verilmemeliydi

  Çalışma Bakanı Faruk Çelik, su basması sonucu 18 işçinin mahsur kaldığı Ermenek'teki maden için bir itirafta bulundu; "Bu madene ruhsat verilmemeliydi"
  • 30.10.2014 - 09:57
  Faruk Çelik: Bu madene ruhsat verilmemeliydi

  Faruk Çelik: Bu madene ruhsat verilmemeliydi #1

  18 işçinin mahsur kaldığı Karaman Ermenek'teki maden ocağı ile ilgili Vatan gazetesinden Murat Çelik'e konuşan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, itiraf gibi açıklamalar yaptı. Küçük çaplı madenlerde işverenin daha fazla kar etmek için yatırım yapmadığını söyleyen Çelik, "Bu madenler kapatılmalı" dedi. Bakan Çelik, kazanın yaşandığı maden ile ilgili de "Ruhsat verilmemeliydi" ifadesini kullandı.

  İşte Faruk Çelik'in o açıklamaları;

  BU MADENE RUHSAT VERİLMEMELİYDİ

  Siz de indiniz madene. Nedir izlenimleriniz?

  Murat bey bakın, çok açık söylüyorum. Benim gördüğüm, bu madene ruhsat verilmemeliydi. Madene Sayın Başbakan ile indik. Ondan önce, 3 bakan indik. Çıkarken hepimizin ceketleri sırılsıklam oldu. Düşünün içerideki durumu. Yüzde 35 eğimli, 350 - 400 metre aşağı iniyor işçi. Raylı sistem yok, asansör yok. Yaya olarak... ‘Geri çıkmamız 45 dakika alıyor’ diyor işçiler. Biz 200 metre indik, çıkıncaya kadar hiçbirimizde takat kalmadı. Bu işçi nasıl çalışacak?

  HERKESLE KONUŞMAYA VARIM

  - Siz böyle söyleyince, insanlar da haklı olarak, “İyi ama icra makamında olan sizlersiniz, neden gereği yapılmıyor” diyor.

  Tamam, tabii ki biz yapacağız. Sorunların bir çoğunu çözüyoruz ama çözülemeyenleri de konuşmamız gerekiyor. Bakın bu madencilik işinde, biliyorsunuz, önce yer projelendiriliyor ve arama ruhsatı veriliyor. Ara kardeşim burada. Ne kadar bir rezerv var bak. Bölgenin 3 boyutlu görüntülerine kadar çekiliyor. Sonra da, 3 yıllık dönem içinde işletme ruhsatı veriliyor. Bizim görevimiz bu aşamadan sonra başlıyor. Yani aslında tali görev bizimki. Denetimleri yapmak bizim görevimiz. Ama bakın açıkça söylüyorum, Türk madenciliğinin yapısal sorunları var. Hodri meydan, bunları her yerde, herkesle konuşmaya varım ben. Bakın mesela Zonguldak’taki düzen... Orada basıyorsunuz asansörün düğmesine, iniyorsunuz yüzlerce metre aşağıya. Keza raylı sistem... Yatırım ortada. Burada ise yatırım yok. Burası ve burası gibi küçük işletmelerde, adam para harcamıyor, yatırım yapmıyor. Bu küçük işletmeler, güvenlik açısından yatırıma engel işletmeler.

  BU TÜR İŞLETMELER KAPATILMALI

  - Ve bu yüzden, bu tür küçük madenlerin kapatılmasından yanasınız öyle mi?

  Aynen öyle. Türkiye’de yüksek rezervli büyük madenlerin yanı sıra çok sayıda küçük maden var. Bunlar efektif değil. Buradaki, Karaman’daki maden gibi... İş sağlığı güvenliği hükümlerine uygun olmayan... İşveren, böyle küçük madenler olunca, az sayıda işçinin çalıştığı, rezervi tükenmek üzere olan bu tip ocaklara gereken yatırımı yapmıyor. Daha fazla kar elde etmek için maliyeti minimumda tutmaya çalışıyor ve bu sebeple mevzuatın gereği olan tedbirlerin yarattığı masraftan kaçınıyor. Ben işte bu tür madenlerin kapatılması gerekir diyorum. Bunların kapatılması ve bunların yerine, daha büyük ve iş sağlığı güvenliği koşullarının sağlanabileceği madenlere ağırlık verilmesi gerekir. Söylediğim budur.

  SÖZLERİM NEREYE GİDERSE GİTSİN

  Sayın Bakan, tüm bu anlattıklarınız, en yetkili ağızdan gelen bir ‘acı itiraf’ değil mi?

  İtiraf tabii ki. Bakın ben geçenlerde İstanbul’daki asansör olayında da söyledim bunu. Acı gerçekler var. İmar rantı yok mu bu memlekette? Ben bunları söyleyince bazıları tepki gösteriyor ama kimse kusura bakmasın. Sözlerim nereye gidiyorsa gitsin. Belediyeye ise belediyeye, bakanlığa ise bakanlığa, kendi bakanlığıma ise kendi bakanlığıma. Bu kadar da açık konuşuyorum. İnsanlar ölüyor, içimiz yanıyor. Bazı şeylerin açık açık konuşulması gerekmiyor mu?  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir