Petrol
111.67
0.89%
Euro
17.4568
0.93%
Dolar
16.3448
1.67%
Altın
975.86
1.00%
Borsa
2392
0.00%
Bitcoin
487.121
2.45%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Fransa: Ülkemize karşı boykottan vazgeçin

  Fransa: Ülkemize karşı boykottan vazgeçin

  İslam ülkelerinden Fransız ürünlerine boykotun genişlemesi sonrası Fransa'dan bu karardan vazgeçin uyarısı geldi.
  • Haber Merkezi
  • 26.10.2020 - 08:18
  • Güncelleme : 26.10.2020 - 09:32

  Fransa'da Hz. Muhammed'e ve İslam'a hakaret içeren karikatürlerin gösteri sonrası kriz büyüdü

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı konuşmaları  ülkede Müslümanlara yönelik baskıları artırdı.

  Macron Müslümanları hedef gösteren açıklamalarda bulunmuş, İslami radikalleşme ve terörle mücadeleyi yoğunlaştıracağını söylemişti. Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürler, devlet kurumlarına ait binalara yansıtılmıştı.

  Müslüman dünyasından ise Fransa'daki İslam karşıtlığına karşı tepkiler gelmeye başladı. Bazı ülkelerde Fransa ürünlerine boykot geldi.

  Fransa: Ülkemize karşı boykottan vazgeçin #1

  BOYKOTU DURDURUN

  Fransa, Türkiye ve Arap ülkelerinde ürünlerinin boykot edilmesine yönelik çağrıların ve Fransa karşıtı eylemlerin durdurulmasını talep etti.

  Fransız Dışişleri Bakanlığı'ndan pazar akşamı yapılan açıklamada, "Orta Doğu'nun birçok ülkesinde, Fransız ürünlerini boykot etme çağrıları ve daha genel olarak, bazen nefret dolu terimlerle, Fransa aleyhine gösteri çağrıları sosyal medyada yayınlandı." ifadesi kullanıldı.

  MÜSLÜMANLAR BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

  Açıklamada, "Fransa Müslümanları, Fransız toplumunun ve tarihinin ayrılmaz bir parçasıdı. Boykot çağrıları ve radikal bir azınlık tarafından araçsallaştırılan, ülkemize yönelik saldırılar temelsizdir ve derhal durdurulmalıdır." çağrısı yapıldı.

  Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Fransız ürünlerini boykot çağrılarının ve Fransa karşıtı eylemlerin, ülkenin ifade ve vicdan özgürlüğü konusundaki tutumunu çarpıttığı ifade edildi.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir