DHA

Türkiye, dışa bağımlılıktan kurtulmak adına adımlarını sürdürüyor.

Enerjiden teknolojiye, savunma sanayiden sağlığa her alanda büyük bir mücadele ortaya koyuldu.

Bu mücadeleler de meyvelerini verdi.

Öyle ki bunlardan biri de enerji sektöründeki yerli ve milli yenilikler.

Gabar'dan petrol fışkırıyor

Doğalgazın ardından arama çalışmaları hızlandırıldı. Böylelikle başlatılan sondaj çalışmalarıyla birlikte yer altında gizli kalmış zenginlikler gün yüzüne çıkarılıyor.

Bunlardan biri de terörden arındırılan Gabar'da bulundu. Bölgeden adeta petrol fışkırdığı tespit edildi.

Alan tarama çalışmaları sürüyor

Kendi öz kaynaklarıyla, yerli ve milli imkanlarla kendi enerjisini karşılamak isteyen Türkiye'nin alan taramaları ise hız kesmeden devam ediyor.

Gabar Dağı’ndaki petrol sahasında incelemelerde bulunan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Yıl sonu hedefi 35 bin

Bilgin, sadece Gabar Dağı’ndan günlük 25 bin varil ham petrolün üretildiğini, yıl sonuna kadar bu rakamı 35 bine, 2024 yılı sonuna kadar da 100 bine kadar çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

"2024 yıl sonu için hedefimiz günlük 100 bin varil üretim"

Üretilen petrolün her gün tankerlerle işlenmek üzere rafinerilere taşındığını belirten Bilgin, şu ifadeleri kullandı:

Ham petrol depolama sahasının içerisindeyiz. Gabar projesinde üretilmiş olan, bugün itibariyle ürettiğimiz yaklaşık 25 bin varillik ham petrol, tanklarda depolanıyor ve her gün tankerlerle beraber işlenmek üzere rafinerilere taşınıyor. Böylece, ülkemiz ekonomisi ve kurumumuz için büyük bir değer üretmeye devam ediyor. Yıl sonuna kadar hedefimiz, günlük üretimimizi, sadece Gabar projemizden 35 bin varile çıkartmak. 2024 yıl sonu için hedefimiz ise, günlük 100 bin varil üretim. Biz bu hedefi gerçekleştirebilmek için var gücümüzle, bütün takımımızla gece gündüz çalışıyoruz.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)