Petrol
96.44
1.60%
Euro
18.2923
0.28%
Dolar
17.9338
0.12%
Altın
1.031
0.83%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
430.570
3.40%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Gülen ve Emre Uslu hakkında yakalama kararı

  "Paralel yapı" iddialarına ilişkin toplam 27 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında şüphelilerden Fethullah Gülen ve Emre Uslu hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
  • AA
  • 24.02.2015 - 13:32
  Gülen ve Emre Uslu hakkında yakalama kararı

  Gülen ve Emre Uslu hakkında yakalama kararı #1

  Gülen için 2'nci kez yakalama kararı... İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, ''silahlı terör örgütüne üye olmak'', ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından, aralarında Fethullah Gülen ve emre uslu'nun da olduğu 80 şüpheliye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, yurt dışında olduğu belirtilen Gülen ve Uslu hakkında yakalama kararı çıkarılması talep edildi.

  Savcılık, bu taleple ilgili nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu. Talebi değerlendiren Nöbetçi İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, Gülen ve Uslu hakkında yakalama kararı çıkardı.

  OPERASYONUN GEÇMİŞİ

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, daha önce yürütülen ''sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü'' soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin 22 Temmuz'da yapılan operasyonda, aralarında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de olduğu 11 emniyet görevlisi tutuklanmıştı.

  Soruşturmayı genişleten savcılık, geçen hafta tespit edilen yeni deliller doğrultusunda, ''terör örgütü kurmak ve yönetmek', "kurulan örgüte üye olmak", "terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' suçlamasıyla 29 şüpheli hakkında gözaltı kararı vermişti. Bu operasyonda 17 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. Bu soruşturma kapsamında toplamda 28 kişi tutuklanmış oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir