Petrol
87.66
-0.44%
Euro
17.9905
-0.16%
Dolar
18.528
0.05%
Altın
985.64
-0.19%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
365.970
4.35%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Gürsel Tekin: Bu eylemler Kobani ruhuna ihanettir

  Gürsel Tekin, Kobani'ye dönük IŞİD saldırısını protesto amaçlı gösterilerde Atatürk büstünün ve Türk bayrağının yakılmasının ardından "Bu eylemler Kobani ruhuha ihanettir" dedi.
  • 08.10.2014 - 12:49
  Gürsel Tekin: Bu eylemler Kobani ruhuna ihanettir

  Gürsel Tekin: Bu eylemler Kobani ruhuna ihanettir #1

  IŞİD, ilçenin doğu kesiminde denetimi büyük oranda sağlamasının ardından Kobani'ye 2 bin kişiyle girmişti. Kürt yetkililer, IŞİD'in işerleyişi üzerine 2 bin kadın ve çocuğun Kobani'den tahliye edildiğini bildirmişti.

  "KOBANİ RUHUNA İHANETTİR"

  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Kobani'ye dönük IŞİD saldırısını protesto amaçlı gösterilerde Atatürk büstünün tahrip edilmesi ve Türk bayrağının yakılmasını şiddetle kınadı.

  Tekin,"Suriye'de mezhep ve etnik sebeplerle çıkan iç savaş binlerce cana mal oldu, milyonlarca kişi evinden barkından göç etmek zorunda kaldı. Türkiye 'de ise gerek mezhep gerekse etnik kavgaya karşı tek sigortamız Atatürk 'ün mirası laik cumhuriyettir. Laiklik ve eşit yurttaşlık ilkesi bizi bugünlere getirdi, gelecekte de Ortaçağ'dan kalma kimlik siyasetine karşı en etkili panzehir olacaktır. Hal böyle iken, Atatürk'e, mirası cumhuriyetin ortak simgesi bayrağa saldırıyı anlamamız mümkün değildir. Tam tersine gün Atatürk ve laik cumhuriyete sahip çıkma zamanıdır. Bu saldırıların Kobani eylemlerine karışan yerli veya yabancı tahrikçilerin eseri olması ihtimalini gözardı etmiyoruz. Tekrar ediyoruz, provakasyon kokan ve IŞİD barbarlığını hatırlatan bu eylemler Kobani ruhuna da ihanettir." ifadesinde bulundu.


  Görüş Bildir