Habertürk'ün 'karne hediyesi et' haberinin ham görüntüleri
ensonhaber.com

Habertürk'ün geçtiğimiz günlerde hazırladığı bir haber gündeme bomba gibi düştü.

Son dönemde temel gıda maddelerinde yaşanan fiyat artışlarından sonra hazılanan haberde bir ayrıntı, muhalefetin sahiplendiği bir görüntüye dönüştü.

Kanalın, Fatmanur Boylu isimli muhabiri tarafından hazılanan haberinde, bir kasap dükkanında karnesini yeni alan küçük bir çocuk muhabire, annesinin karne hediyesi olarak kendisine et alındığını söylüyor.

"Annem karne hediyesi et aldı"

Haberin bu kısmına ilişkin görüntüler kısa bir süre sonra Türkiye'nin gündemine otururken bütün muhalif partiler, görüntüleri adeta paylaşma konusunda yarışa girdi.

Muhalefet sahiplendi

Muhalif liderlerden parti yöneticilerine birçok isim art arda paylaşımlarda bulundu.

Daha sonra küçük çocuğun annesi ve kasap dükkanının sahibi yaptıkları açıklamada olayın çarpıtıldığını, muhabirin kendilerini ve küçük çocuğu yönlendirdiğini ifade etti.

Muhalif medya manşetten gördü

Muhalif yayın organları da söz konusu haberi sayfa sayfa manşetlerine taşıdı. Sözcü, haberi manşetine taşıyarak iktidarı hedef aldı.

Muhabirin muhalif tweet'leri ortaya çıktı

Bu gelişmenin kamuoyuna yansımasının ardından haberi hazırlayan muhabirin sosyal medya paylaşımları ortaya çıktı. Boylu'nun iktidar ve Cumhurbaşkanı'na yönelik nefret içerikli paylaşımları da tepki çekti.

Boylu, paylaşımlarının ortaya çıkması sonrasında hesabını kilitledi.

Akabinde kanal da muhabir hakkında inceleme başlattı.

Çocuğu yönlendirdiği tespit edildi ve kovuldu

Yapılan inceleme sonucunda, Boylu'nun haberde yönlendirme yaptığı, çocuğu cevap konusunda yönlendirdiği belirlendi.

Habercilik ilkelerine aykırı durumun tespiti üzerine Boylu'nun işine son verildi.

İddiaları reddetti

Kovulan muhabir, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada iddiaları kabul etmeyerek eski iş arkadaşlarına kendisine sahip çıkmadıkları nedeniyle sitem etti.

O anlara ilişkin montajlanmamış görüntüler paylaşıldı

Boylu'nun bu iddiaları reddi üzerine ise Habertürk programcısı Mehmet Akif Ersoy, haberin montajlanmamış ham görüntülerini yayınladı.

"Bana annem hediyesi olarak et aldı der misin?"

Görüntülerde Boylu'nun mikrofonu uzatırken küçük çocuğa, "Bana annem hediyesi olarak et aldı der misin?" dediği görülüyor.

Habertürk tarafından yapılan açıklama:

Habertürk TV yönetimince inceleme ve soruşturma başlatıldığı kamuoyunun bilgisine sunulmuştu.

Bu kapsamda olmak üzere; haberin tüm ham bantları yetkililerimizce incelenmiş, inceleme öncesi ve sonrası muhabir açıklaması ve savunması alınmış, haberle ilgili süreçte yer alan tüm yetkililer dinlenmiştir.

Neticede incelenen ham kayıtların açıkça gösterdiği üzere; muhabirimizin haberde konuşan çocukla gazetecilik ilke ve kurallarına tümüyle aykırı olarak, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğu maalesef tespit edilmiştir.