Euro
9.011
0.4%
Dolar
7.4026
0.47%
Altın
442.5
-0.15%
Borsa
1.537
-0.97%
Bitcoin
235.467
-4.54%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 11 C
  Hakkari HDP il binası önünde evlat eylemi

  Hakkari HDP il binası önünde evlat eylemi

  Diyarbakır'da çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılarak dağa götürülen ailelerin HDP il binası önündeki eyleminin ardından bugün de Hakkari'deki aileler, tepkilerini dile getirdi.
  • DHA
  • 08.01.2021 - 14:58
  • Güncelleme : 08.01.2021 - 15:18

  Çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ailelerin Diyarbakır'da başlattığı eylemlerine Şırnak'taki ailelerin ardından bugün Hakkari'deki aileler de katıldı.

  Hakkari'de HDP il binası önünde bir araya gelen 12 ailenin üyeleri, protestoda bulundu.

  Çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler, ellerinde Türk bayrakları ve üzerinde 'Kürt çocukları artık HDP'ye piyon olmayacak', 'Çocuklarımız dağda kurda, kuşa yem olmasın' yazılı pankartlarla bir süre yürüyüş yaptı.

  "Kahrolsun PKK", "Kahrolsun HDP" sloganları atan aileler, Hakkari HDP il binası önüne geldi.

  Hakkari'de de aileler HDP önünde evlatları için eylemde İZLE

  KISA SÜRELİ TARTIŞMA

  Tepkilerini dile getiren grup, burada HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ve partililerle kısa süreli bir tartışma yaşadı.

  Hakkari ve ilçelerinden gelen 12 aile, il binası önünde yaklaşık 5 dakika oturma eylemi yaptı.

  Aileler daha sonra da Cumhuriyet Caddesi'ne bir süre yürüyüp, dağıldı.

  Hakkari HDP il binası önünde evlat eylemi #1

  “HDP NEYSE PKK DA ODUR”

  Hakkari HDP İl Başkanlığı önündeki evlat nöbetine katılan Esmer Koç, kızının Şemdinli ilçesinden 8 yıl önce 15 yaşındayken, PKK tarafından dağa kaçırıldığını söyledi.

  Kızı Zübeyde için oturma eylemine katıldığını, evladına kavuşmak istediğini anlatan Esmer Koç, "2013 yılında 4 PKK'lı terörist, benim kızımı dağa kaçırdı. O gün bugündür benim aramadığım, sormadığım yer kalmadı. Ben kızımın hasretinden öleceğim. Hiçbir HDP’linin oğlu dağda değil. HDP istese bir telefonla bütün çocukları dağdan indirir. HDP neyse PKK da odur." dedi.

  Hakkari HDP il binası önünde evlat eylemi #2

  “KARDEŞİMİ İSTİYORUM”

  Şemdinli'den gelen Mehmet Sıddık Çiftçi ise 2015'te 21 yaşındayken, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan zihinsel engelli kardeşi Rahim Çiftçi için evlat nöbetine katıldığını söyledi.

  Çiftçi, "Kardeşim için buraya geldim. Kardeşimi istiyorum. Kardeşimi HDP götürüp, PKK'ya verdi. Kardeşim zihinsel engellidir. HDP'den kardeşimi istiyorum." diye konuştu.

  Hakkari HDP il binası önünde evlat eylemi #3

  AİLELERLE TARTIŞAN VEKİL BALKONDAN KONUŞTU

  Öte yandan eyleme katılan aileler ile tartışma yaşayan HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, HDP İl Başkanlığı binasının balkonuna çıkarak "Hedefiniz hiçbir insanın parmağının kanamaması ise derdiniz çözüm ise buyurun, gelin. Biz HDP olarak, muhalefet partisi olarak bu sorunun çözümü için elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız." dedi.

  Oturma eylemine katılan bir kadın ise "Bu insanlar, buraya sadece evlatları için oturma eylemine geldiler." diye karşılık verdi.

  Hakkari HDP il binası önünde evlat eylemi #4

  Hakkari HDP il binası önünde evlat eylemi #5

  Hakkari HDP il binası önünde evlat eylemi #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir