Euro
9.7157
-0.01%
Dolar
8.1253
-0.3%
Altın
455.7
0.36%
Borsa
1.378
0.18%
Bitcoin
508.154
3.33%
12ºC
İstanbul
Sağanak yağış 12 C
  Hamdi Topçu: 28 alkollü yolcuya kelepçe taktık

  Hamdi Topçu: 28 alkollü yolcuya kelepçe taktık

  THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, eleştirilere çeşitli örneklerle yanıt verdi.
  • 24.04.2013 - 09:45

  Hamdi Topçu: 28 alkollü yolcuya kelepçe taktık #1

  Son dönemlerde içki yasağı ve hosteslerin kıyafet değişikliğiyle gündeme gelen Türk Hava Yolları, bazı kesimler tarafından sert bir dille eleştirilmişti. Bu eleştirilere en tepedeki isim yanıt verdi. Milliyet gazetesinden Eylem Türk'ün sorularını yanıtlayan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, uçuşlardaki içki yasağını çarpıcı örneklerle açıkladı.

  TARTIŞILAN KIYAFETLER

  Son dönemde uçuşlardaki içki yasağı ve THY'nin yeni personel kıyafetleriyle ilgili yapılan eleştirileri art niyetli bulduklarını söyleyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, "Tasarımlar içinden onay görmemiş bir görüntünün aşırılarak, izinsiz servis edilmesi hiç ahlaklı değil. Bir damla suda fırtına koparıldı. İyi niyet aramak mümkün değil" dedi.

  "İLLA İÇECEĞİM ISRARI NEDİR?"

  Topçu, içki yasağıyla ilgili olarak kendilerini eleştirenlere şu sözlerle yanıt verdi: "Uçaklarda güvenlik anonsu yapılır. Alkollü bir yolcunun uçuş güvenliği konusunda talimatları ne kadar yerine getirebilir konusu dünyada da tartışılıyor. 2012'de 28 alkollü yolcu, diğer yolcularımızı rahatsız etmiş, taşkınlık çıkarmış ve uçuş güvenliğini aksatmış. Bu yolculara kelepçe takmışız. Zaten iç hatlarda en uzun uçuş süresi 1,5 saat. İlla uçakta içeceğim ısrarı nedir?"

  ''8 ÜLKE SEFERİNDE İÇKİ SERVİSİMİZ YOK''

  Uçakta içki yasağı ve THY'nin yeni personel kıyafetleri son dönemde eleştirilere neden oldu? THY bu durumdan nasıl etkileniyor?

  Bu konularda art niyetli davranıldığını düşünüyoruz. Kıyafet konusunda henüz bir karar verilmeden, tasarımlar içinden onay görmemiş bir görüntünün aşırılarak, izinsiz servis edilmesi hiç ahlaklı değil. Bir damla suda fırtına koparıldı. İyi niyet aramak mümkün değil. Gelelim içki yasağına...

  Medine'ye sefer alamıyorduk içki servisi yaptığımız için. Mesela Moritanya, İran ve Libya'da da bu böyle. Toplamda 8 ülke seferlerinde içki servisimiz yok.

  THY'DE GREV OLACAK MI?

  -Tam bir yıl önce herhangi bir toplu görüşme olmaksızın sendika kanunsuz eylem kararı aldı ve yürürlüğe koydu. THY yönetimi de hukuki haklarını kullanarak bu eyleme katılan 305 kişinin iş akdini sonlandırdı. Bu sonlandırma neticesinde konu yargıya intikal etti. Şu anda süreç devam ediyor.

  - THY yönetimi de konuyu yakından takip ediyor. THY yönetimi, bu durumun 16 bin kişinin sendikal haklarının savunulmasında bir kalkan olarak ve ön şart olarak kullanılmasını kabul etmiyor. Sendikanın olmazsa olmaz diye dayattığı bu madde 24. görüşmelerini kilitlemiş vaziyette. Grev kararı asılmış vaziyette. 6 gün önceden haber vermek şartıyla fiili greve gitme hakkı olduğu biliniyor.

  -Sendikayı masaya davet ediyoruz. Defalarca söyledik. Yaptığımız görüşmelerde 305 konusu öne konarak toplantının kısa sürede sonlanmasını sağladılar. THY çalışanları herhangi bir grev istemiyor. Çalışma barışı en üst düzeyde. Bu konuyla ilgili bir sıkıntımız yok. Çalışanımızın şirkete zarar verecek eylemlere müsaade etmeyeceğini düşünüyoruz. THY yönetimi de bu sürece elinden gelen katkıyı yapmaya hazır. Zaten kapımız her zaman açık. Görüşmelerin kesilmesi, yapılmayacağı anlamına gelmez.

  YENİ İŞTEN ÇIKARMALAR OLABİLİR Mİ?

  - İşe dönüş davalarına itiraz ettik. Konu Yargıtay'da. Bir iki ay içinde her şey netleşecek. THY yönetimi de o zaman konuyu değerlendirecek. Hukuksuz bir işlem asla yapılmayacak.

  -Çalışan her zaman grevler neticesinde mağdur olmuştur. Şirketin iş yapamaz hale gelmesi demek daha az adam çalışacak demektir. THY büyüyen bir şirket. Şu anda 16 bin çalışanımız var. Gerçek hak işte bu 16 bin kişinin ücretlerini ve zammını almasıdır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir