Petrol
113.64
2.27%
Euro
17.4894
0.11%
Dolar
16.2983
-0.41%
Altın
969.15
-0.58%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
481.147
-1.49%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  Hami Aksoy: AP'de Türkiye ve KKTC hakkında kabul edilen tavsiye kararını tümüyle reddediyoruz

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunun, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında kabul ettiği bağlayıcı olmayan tavsiye kararına tepki gösterdi.
  • Haber Merkezi
  • 27.11.2020 - 02:46
  Hami Aksoy: AP'de Türkiye ve KKTC hakkında kabul edilen tavsiye kararını tümüyle reddediyoruz

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy,  Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda, Kapalı Maraş'a ve Kıbrıs meselesine ilişkin kabul edilen karar hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

  Sözcü Aksoy, "AP Genel Kurulunun, ülkemiz ve KKTC hakkında kabul ettiği bağlayıcı olmayan tavsiye kararını tümüyle reddediyoruz." ifadesini kullandı.

  "AP NE KADAR ÖNYARGILI OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYMUŞTUR"

  Bu konuda, KKTC Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamayı bütünüyle desteklediklerinin altını çizen Aksoy, şunları kaydetti:

  "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) dikte ettirdiğinden şüphe duyulmayan bu karar, AP'nin Kıbrıs meselesi konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk ve önyargılı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

  Bu yaklaşım ve zihniyeti muhafaza etmeleri halinde Avrupa Birliği (AB) organlarının Kıbrıs meselesinin çözümüne yapıcı bir katkıda bulunması mümkün değildir.

  Türkiye-AB ilişkilerinin Kıbrıs sorunuyla rehin alınması ne AB'nin genel çıkarlarına, ne Kıbrıs sorununun çözümüne ne de komşuluk ilişkilerinin iyileştirilmesine hizmet etmektedir."

  Hami Aksoy: AP de Türkiye ve KKTC hakkında kabul edilen tavsiye kararını tümüyle reddediyoruz #1

  AB'NİN VERDİĞİ TAAHÜTLERİ YERİNE GETİRMEYE DAVET ETTİ

  Hami Aksoy, AP'yi ve AB'yi, Kıbrıs adasındaki gerçeklerle yüzleşmeye, Kıbrıs Türk halkının varlığını dikkate almaya ve AB'nin Nisan 2004'te Kıbrıs Türklerine verdiği taahhütleri yerine getirmeye davet ettiklerini belirtti.

  Türkiye'nin, hem kendi hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını hiçbir tehdit ve şantaja boyun eğmeden kararlılıkla korumaya devam edeceğinin altını çizen Aksoy, Türkiye'nin aynı zamanda diyalog ve müzakere çabalarını da sürdüreceğini kaydetti.

  AP, Kıbrıs'ta kapalı Maraş'ın bir kısmının açılması kararından geri dönülmesini, Kıbrıs sorununun iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde çözümünü hedefleyen müzakerelerin yeniden başlatılmasını, AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasını istemişti.

  Hami Aksoy: AP de Türkiye ve KKTC hakkında kabul edilen tavsiye kararını tümüyle reddediyoruz #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir