Euro
15.6013
0.33%
Dolar
13.7631
0.55%
Altın
788.76
0.5%
Borsa
2.044
1.97%
Bitcoin
691.440
0.02%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Hami Aksoy: Türkiye'nin Paris Anlaşması'ndaki konumu hakkaniyetten uzaktır

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Türkiye'nin Uluslararası İklim Değişikliğiyle Mücadele Rejimi hakkında açıklamalarda bulundu.
  • İHA
  • 22.11.2020 - 23:27
  Hami Aksoy: Türkiye'nin Paris Anlaşması'ndaki konumu hakkaniyetten uzaktır

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin Uluslararası İklim Değişikliğiyle Mücadele Rejimi kapsamında adil bir konum elde etme yönündeki kararlılığının G20 Liderler Bildirisi‘nde kayda geçirilmesi hakkındaki soruya cevap verdi.

  Aksoy, Türkiye’nin küresel bir sorun olan iklim değişikliği ile mücadeleye büyük önem verdiğini ve bu bağlamda küresel iklim eylemine aktif şekilde katkı sağlandığını bildirdi.

  "TÜRKİYE'NİN PARİS ANLAŞMASI KAPSAMINDAKİ KONUMU HAKKANİYETTEN UZAKTIR"

  Aksoy, “Küresel seragazı emisyonlarında tarihsel sorumluluğu yüzde 1'den az ve ‘olan’ bir ülke olan Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Sözleşme'nin uygulama aracını teşkil eden Paris Anlaşması kapsamındaki konumu hakkaniyetten uzaktır.

  Ülkemizin bu çerçevedeki tutumu, 21-22 Kasım 2020 tarihlerinde Suudi Arabistan’ın başkanlığında düzenlenen G20 Liderler Zirvesi Bildirisi’nin Eki’nde yer alan bir açıklamayla kayda geçirilmiştir.

  Daha önce Enerji Bakanları Bildirgesi’nde de yer alan bu konu bu kez de bütün ülkelerin mutabakatıyla G20 Liderler Zirvesi Bildirgesi’nde kayda geçirilmiştir.

  Böylece ülkemizin uluslararası iklim eylemine daha fazla katkıda bulunabilmesini teminen uluslararası iklim rejiminde eşit ve adil bir konum elde etme yönündeki kararlılığı bir kez daha vurgulanmıştır” ifadelerini kullandı.

  Hami Aksoy: Türkiye nin Paris Anlaşması ndaki konumu hakkaniyetten uzaktır #1

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir