Euro
15.5456
-0.03%
Dolar
13.6862
-0.01%
Altın
783.48
-0.17%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
704.993
-0.14%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  Hasan Cemal Bahoz Erdal için ağıt yaktı

  Hasan Cemal Bahoz Erdal için ağıt yaktı

  Hasan Cemal, PKK'nın üst düzey yöneticilerinden biri olan Bahoz Erdal'ın öldürülmesi hakkındaki sessizliğini bozdu.
  • Detay Haber
  • 11.07.2016 - 15:35

  Gazetecilik yapmak üzere Kandil Dağı'na çıkan, aradan geçen zaman içinde PKK'nın üst düzey yöneticileriyle dostluk kuran Hasan Cemal, Bahoz Erdal kod adlı teröristin öldürülmesi üzerine oldukça duygusal bir yazı kaleme aldı.

  Bir haber kaynağını kaybetmekten çok, dostunu kaybetmenin verdiği acıyla "Vicdanım kanıyor" gibi cümlelerle yazısını süsleyen Cemal, özellikle Bahoz Erdal'ya Kandil'de geçirdiği 2 günü unutamadığını da sözlerine ekledi.

  Kandil Dağı ve çevresi ile Türkiye içi ve dışında PKK kanadından birçok haber kaynağına sahip olan Hasan Cemal, Bahoz Erdal'ın öldürülmesini doğrulatmış olacak ki ölen teröristin arkasından yazdığı yazı bir köşe yazısından çok bir romanın giriş cümlelerine benziyor.

  Hasan Cemal Bahoz Erdal için ağıt yaktı #1

  İşte o yazıdaki bazı duygusal satırlar:

  HAYAT ACIMASIZDIR

  Bahoz Erdal kod isimli Fehman Hüseyin’le üç yıl önce, dağda iki gün geçirmiştim. Bizim meslek biraz da böyledir. Devlete silah çekmiş, yıllardır dağda yaşayan bir gerilla lideriyle bir gün konuşursun, sonra yine bir gün cennet gibi maviliklerde onun ölüm haberine yakalanırsın. Hayat acımasızdır, adaletsizdir.

  Hasan Cemal Bahoz Erdal için ağıt yaktı #2

  ADALETSİZLİĞİ DERİNDEN HİSSEDİYORUM

  Gazeteci olarak bu acımasızlığı, bu adaletsizliği şu yaşadığımız anababa zamanlarında daha derinden hissediyorum. Kan ve gözyaşı durmuyor. Her gün asker polis ölümleri... Her gün gerilla ölümleri... Her gün ağlayan analar... Öylesine büyük acılar ki.

  VİCDANIM KANIYOR

  Cennet gibi yerlerde tatil yapmak içimden gelmiyor, çünkü cehennem gibi yerler aklımdan çıkmıyor, gözümün önünden gitmiyor. Vicdanım kanıyor. Acılar dallanıp budaklanırken, memleket kanlı bir dipsiz kuyuya çekilirken, maviliklerde tatil yapmak bazen vicdan azabı olabiliyor. Bir gazeteci olarak son yıllarda bu duyguya sık sık kapılıyorum"

  KİMİSİ ÖMÜR BOYU YAŞARKEN, KİMİSİ MÜCADELE EDİYOR

  Kimileri bu hoyratlıkla ömür boyu yaşayıp gidiyor. Bu hoyratlıkla kimi elde silah, kimi elde kalem mücadele ediyor. Ama ‘filmin sonu’ nu görmek mümkün olabiliyor mu?

  FEHMAN HÜSEYİN'LE DAĞDA 2 GÜN

  Ege’nin maviliklerinde seyir halindeyken, Fehman Hüseyin haberi cep telefonuma düştüğünde bir film şeridi gibi bir dolu şey gözümün önünden geçti gitti. Hem mesleğimi düşündüm, hem de Fehman Hüseyin’le dağda geçirdiğim o iki gün aklıma takıldı.

  PKK'NIN GENELKURMAY BAŞKANI'YDI

  Kürtçede kasırga, fırtına anlamına gelen Bahoz, 23 yıldır dağdaydı ve 45 yaşındaydı. Şam Üniversitesi’nde tıp okumuş, Beşşar Esad’la aynı dönemde... Murat Karayılan’dan sonra PKK silahlı güçlerinin, yani HPG’nin Genelkurmay Başkanlığı’nı yapmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir