Euro
10.3457
0.34%
Dolar
8.6619
0.25%
Altın
494.65
0.08%
Borsa
1.402
0%
Bitcoin
283.105
-3.71%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  Hazineden Gezicilere dava

  Hazine avukatları, Gezi'de kamu mallarına zarar verenlerle ilgili kamu davası açılması için suçüstü savcılığına başvurdu
  • 20.09.2013 - 08:43
  Hazineden Gezicilere dava

  Hazineden Gezicilere dava #1

  Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve Türkiye'nin birçok iline yayılan gösterilerle ilgili alacak davası geliyor.

  POLİSTEN GÖRÜNTÜLER ALINDI

  Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, Gezi gösterilerinde kamunun gördüğü zararın tazmini için Hazine avukatları harekete geçti. Avukatlar, gösterilerin meydana geldiği illerde polisten olaylar sırasında ve sonrasında çekilen görüntü ve fotoğrafları alarak inceledi. Görüntülerde kamu mallarına yönelik yakma, taş atma gibi saldırılarda yer alan kişiler belirlendi. Bu kişilerin kimlik tespitleri için de savcılık kanalıyla polise başvuruldu. Olaylarda zarar gördükleri gerekçesiyle esnaf ve belediye de bireysel başvuru yaptı.

  ZARARIN TAZMİNİ İÇİN ALACAK DAVASI

  Hazine, cumhuriyet savcılarının dava açmasından sonra oluşan kamu zararı için alacak davası da açtırıp, müdahil olabilecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve esnaf da gösterilerde mallarına zarar verildiği iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Savcılığın, bireysel başvurularla ilgili mağdur kişilerin ifadelerini aldığı belirlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü de gösterilerde saldırılar sonucu oluşan zararının tazmini için dava açmaya hazırlanıyor. Emniyet, Türkiye genelindeki gösterilerde 100'e yakın sivil ve resmi polis otosunun zarar gördüğü iddiasında bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir