Petrol
84.88
2.44%
Euro
17.7087
-0.14%
Dolar
18.4387
-0.20%
Altın
966.35
0.35%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.624
-0.41%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  HDP genişletilmiş kadroyla İmralı'ya gidiyor

  HDP'den yapılan duyuruda, "İmralı heyetimiz, genişletilmiş haliyle 30 Kasım Pazar günü İmralı Adası'na gidecek." denildi.
  • 25.11.2014 - 15:09
  HDP genişletilmiş kadroyla İmralı'ya gidiyor

  HDP genişletilmiş kadroyla İmralı ya gidiyor #1

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) İmralı heyetinin 6-7 Ekim'deki Kobani eylemleri sonrası kesintiye uğrayan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmesi yeniden başlıyor. Al Jazeera Türk’ün edindiği bilgilere göre, HDP’liler 30 Kasım pazar günü İmralı’ya gidecek. Heyette yer alan HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder bu Pazar günü İmralı Adası’na gidecek.

  İKİ YENİ İSİM DE GİDECEK

  Hükümet ile HDP arasındaki görüşmelerde gündeme gelen ve Öcalan’ın da talep ettiği heyetin genişletilmesi de hayata geçiriliyor. HDP yapılacak görüşmeyi duyururken heyetin "genişletilmiş haliyle" İmralı'ya gideceğini duyurdu. Genişletilmiş heyetin içinde yer alacak olan isimlerin Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı eski DEP milletvekili Hatip Dicle ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden (DÖKH) Ceylan Bağrıyanık olması bekleniyor.

  MUTLAK EYLEMSİZLİK KONUŞULACAK

  Bir ay sonra gerçekleşecek görüşmede kritik konuların konuşulması bekleniyor. Bunların başında, Hükümet’in “kamu düzeninin sağlanması” olarak ifade ettiği “mutlak eylemsizlik” konusu geliyor. “3. Göz” olarak tanımlanan İzleme Kurulu’nun kurulması, İmralı’da Öcalan için sekretaryanın oluşturulması da konuşulacak konular arasında.

  KOBANİ EYLEMLERİ GÖRÜŞMELERİ DURDURDU

  HDP’in İmralı heyeti son olarak 1 Ekim 2014’te Öcalan’la görüşmüştü. Bu görüşmeden sonra, IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için Türkiye’de 6-8 Ekim’de yaşanan ve 40’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği olaylar yaşandı. Olaylarla birlikte çözüm süreci kesintiye uğrarken, HDP heyetinin, İmralı’ya gitmesi de askıya alınmıştı. Tıkanıklık, hükümet ile HDP'nin geçen hafta yaptığı görüşmeler sonrası aşılmıştı.


  Görüş Bildir