Petrol
111.68
0.18%
Euro
17.4954
0.09%
Dolar
16.763
0.05%
Altın
974.52
-0.16%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.376
0.24%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  HDP'li Dirayet Dilan Taşdemir'in Erbil'e giriş kaydı ortaya çıktı

  HDP'li Dirayet Dilan Taşdemir'in Erbil'e giriş kaydı ortaya çıktı

  HDP Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir'in, 13 Haziran 2019 tarihinde Erbil’den dönerek İstanbul Havalimanı’ndan ülkeye “giriş” kaydının olduğu ortaya çıktı.
  • İHA
  • 22.02.2021 - 22:27
  • Güncelleme : 23.02.2021 - 08:46

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında Gara’ya giden HDP’li milletvekilin Dirayet Dilan Taşdemir olduğunu açıklamıştı.

  Söz konusu açıklamayı ihbar kabul eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Taşdemir hakkında silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan soruşturma başlatmıştı.

  Güvenlik güçlerine teslim olan terör örgütü mensubu S.B., ifadesinde Dirayet Dilan Taşdemir’in 2009 yılında Diyarbakır’da KCK ana davasından dolayı tutuklandığını, 2014 yılında tahliye olduktan sonra HDP il binasına sıklıkla gidip geldiğini ifade etti.

  "HDP, TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KANDİL'DE BULUNAN ÜST YÖNETİMİ TARAFINDAN BELİRLENDİ"

  Terörist ifadesinde, Dilan Dirayet Taşdemir’in tüm yaşamını terör örgütü faaliyetlerine adayan örgüt mensuplarından biri olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de yapılan genel ve yerel seçimlerde geçmişte adı BDP, günümüzde HDP olan yasal siyasi partiler terör örgütünün Kandil’de bulunan üst yönetimi tarafından belirlendi.

  Örgüt kadrolarından oluşan adayları listelerine dâhil ederek yerel veya genel seçimlerde seçilmeleri sağlandı. Bu sayede terör örgütü KCK-TM adına faaliyet yürüten kadroların yerel yönetimlere ve milletvekili olarak meclise girmeleri sağlandı.” dedi.

  "DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR, ÖRGÜT ÜST YÖNETİMİ TARAFINDAN HDP MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ"

  U. isimli örgüt mensubu ise ifadesinde, Dirayet Dilan Taşdemir’in PKK/KCK terör örgütüne bağlı KCK-TM Siyasal Alan Merkezi'ne bağlı olarak faaliyetler yürüttüğünü belirterek, Taşdemir’in örgütün kadrolu mensubu olduğunu söyledi.

  Örgüt mensubu ifadesinde, Taşdemir'in 2009 yılı öncesinde illegal yollardan Irak'ın kuzeyine gittiğini ve Kandil'de kadın örgüt yapılanması tarafından verilen "Özgün Kadın İdeolojik Eğitimi" kapsamında bir dönem eğitimler aldığını söyledi.

  Örgüt mensubu ifadesinde, “Kandil’de yer alan örgüt üst yönetimi ve KCK’nın önerisiyle HDP milletvekili seçtirildi. Milletvekili seçildikten sonraki süreçte HDP içerisinde PKK sekretaryası olarak görev yaptı.” dedi.

  "9 HAZİRAN 2019 TARİHİNDE IRAK'IN MAHMUR BÖLGESİNE GEÇTİ"

  Güvenlik güçlerine teslim olması sağlanan örgüt mensubu M.U. da ifadesinde, Dirayet Dilan Taşdemir’in 9 Haziran 2019 tarihinde özel kuvvetler mensubu Pirdoğan kod adlı örgüt mensubunun şoförlüğünde Özgür Çiya kod adlı, Arin Botan kod adlı ve Arin kod adlı örgüt mensupları ile beraber Irak'ın Mahmur bölgesine geçtiğini ifade etti.

  M.U, araçta kod isimlerini hatırlamadığı 3 erkek örgüt mensubunun daha olduğunu, herkesin yanında silah ve teçhizat bulunduğunu, Gara'dan araçla 1.5 saat yolculuk yaptıktan sonra yolda başka bir aracın yanında durduklarını ve bu araçtan Dirayet Dilan Taşdemir isimli sonradan televizyondan HDP milletvekili olduğunu öğrendiği şahsın inerek kendi araçlarına bindiğini söyledi.

  Örgüt mensubu ifadesinde, sivil kıyafetli olan Dirayet Dilan Taşdemir'in yanında sırt çantası ve poşetler bulunduğunu, kendisinin araçlarına bindikten sonra sadece selamlaştığını, başka bir konuşma olmadığını, yaklaşık 1 saat süren yolculuk sonrası Mahmur kampına vardıklarında kendilerine "Hoşçakalın" diyerek araçtan indiğini ve Taşdemir'i başka bir aracın aldığını ifade etti.

  HAZİRAN AYINDA ERBİL'E ÇIKIŞ KAYDI ORTAYA ÇIKTI

  Örgüt mensubunun "Gara’da gördüm" dediği tarihte Dirayet Dilan Taşdemir’in, 9 Haziran 2019 günü Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 01.06’da Diyarbakır’dan Irak'ın Erbil kentine çıkış yaptığı, 5 gün bölgede kaldıktan sonra 13 Haziran 2019 tarihinde Erbil’den dönerek İstanbul Havalimanı’ndan ülkeye “giriş” kaydının olduğu ortaya çıktı.

  HDP li Dirayet Dilan Taşdemir in Erbil e giriş kaydı ortaya çıktı #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir