Euro
11.13
-0.56%
Dolar
9.5826
-0.21%
Altın
557.22
0.66%
Borsa
1.494
0.96%
Bitcoin
607.603
4.37%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C
  HDP'li Kürkçü Atina'da SYRİZA'nın başarısını konuştu

  HDP'li Kürkçü Atina'da SYRİZA'nın başarısını konuştu

  Kürkçü, Yunanistan'da Radikal Sol İttifak'ın (SYRIZA) davetlisi olarak geldiği Atina'da 8.Uluslararası Direniş Festivali'ne katıldı.
  • Ajanslar
  • 22.06.2015 - 09:31

  Kürkçü, festivalin son gününde 'Umutsuzluk ile Umut Arasındaki Mahallemiz' başlıklı oturumda konuşma yaptı. Umutsuzlukların kaynağında ABD'nin her türlü araçla sürdüregeldiği savaşlar, katliamlar ve soykırımlar bulunduğunu belirten Kürkçü, "Alman emperyalizmine direnin" çağrısında bulundu.

  HDP li Kürkçü Atina da SYRİZA nın başarısını konuştu #1

  SYRİZA'NIN ALMAN EMPERYALİZMİNE KARŞI BAŞARISI

  Kürkçü, SYRIZA'nın, Yunanistan'da elde ettiği başarısının bölgede büyük heyecan yarattığına vurgu yaparak "SYRIZA'nın Alman emperyalizmi ve iç sömürücü güçlere karşı kazandığı büyük başarı hem Türkiye'de hem Kürdistan'da hem de tüm bölgede çok büyük bir heyecana yol açtı. Suriye'yi bir uçtan bir uca kat eden kan banyosunun içinden Kürtler kendi özerkliklerini yerel demokrasi ile taçlandırarak çıkmayı başardılar" diye konuştu.

  Ertuğrul Kürkçü, HDP'nin seçimlerdeki başarısının altında 'Kürt enerjisinin Ortadoğu'yu baştan başa değiştirmesinin' bulunduğunu söyledi.

  HDP li Kürkçü Atina da SYRİZA nın başarısını konuştu #2

  KENDİMİZLE ÖVÜNEBİLİRİZ

  Arap devrimlerinin ve SYRIZA ile Podemos'un Avrupa'da estirdiği rüzgarların bölgede umut yarattığını belirten Kürkçü, "Despotlar ve mezhepçiler karşısında yenilginin bir kader olmadığını ispatlamaya başladığımız için kendimizle övünebiliriz. Çünkü halkların böyle bir umuda sarılmaya ihtiyaçları vardı. Umutsuzluğu artık Amerikalılara bıraksak hepimiz için çok daha iyi olur" diye konuştu.

  HDP ARTIK SADECE BİR KÜRT HAREKETİ DEĞİLDİR

  Son zamanda Türkiye'deki Alevi vatandaşların da HDP'ye olan bakış açılarının değiştiğini savunan Kürkçü, şöyle konuştu: 'HDP'nin başarısında bu iki muhalefet dinamiği, yani Türkiye'nin özgürlükçü laik ve insan hakları peşinde koşan mücadelesiyle Kürtlerin özgürlükçü mücadelesini bir araya getirmek ve buradan barışçı politika üretebilmek yatıyor. HDP artık sadece bir Kürt hareketi değildir, Türkiye'nin bütün ezilenlerinin ortak hareketi, ortak mücadele alanıdır. Türkiye'nin batısında, HDP, Türkiye'nin demokratik güçleriyle Kürtlerin özgürlük güçlerini bir araya getirmeyi başarmış ve çok önemli bir başarı kazanmıştır. İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, İçel ve Adana'da kazanılan başarı en az Kürdistan'daki başarı kadar HDP'nin yıldızını parlatmaktadır."

  Atina temasları kapsamında bugün bazı SYRIZA üst düzey yetkilileriyle bir araya gelecek olan Kürkçü, akşam saatlerinde Türkiye'ye hareket edecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir