Hititler, Güney Kore’de tanıtılacak: Heyet Çorum'a geldi
İHA

Çorum Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum’un Güney Kore’deki kardeş şehri Gimhae Belediye Başkanı’nın daveti üzerine beraberindeki heyetle geçen hafta Güney Kore’ye gitmişti.

Güney Kore’de, Çorum’un tanıtımına ve bilimsel çalışmalara katkı sağlayacak iki önemli iş birliği protokolüne imza atıldı.

Heyet Çorum'a geldi

Gimhae Ulusal Müzesi Müdürü Yun Hyeung-won, Seul Müzesi Müdürü Jiyeon Kim ve beraberindeki heyet, imzalanan protokolün ardından sergi hazırlıkları için Çorum’a geldi.

Çorum Müzesi’ni gezerek eserlerle ilgili bilgi alan heyeti, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı ziyaret etti.

Hitit Özel Sergisi açılacak

Güney Kore’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Belediyesi, Gimhae Belediyesi ve Güney Kore Gimhae Ulusal Müzesi arasında protokol imzaladıklarını belirten Başkan Aşgın, protokol kapsamında 7 Ekim 2024 - 2 Şubat 2025 tarihleri arasında Gimhae Ulusal Müzesi’nde 229 adet eserle Hitit Özel Sergisi’nin açılacağını söyledi.

"Çorum’un turizmine önemli katkı sağlanacak"

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Çorum’un kültürel hayatına ve turizmine katkı sağlayacak çok önemli bir aşamadayız. Geçtiğimiz günlerde iki protokole imza attık. Çorum'da, Hattuşa, Boğazkale, Alacahöyük'te ve Çorum Müzemizdeki arkeolojik eserlerin 229’u 7 Ekim - 2 Şubat tarihleri arasında, Güney Kore’nin Gimhae şehrindeki ulusal müzede ardından Güney Kore'nin başkenti olan Seul'de sergilenecek. Güney Kore’deki Gaya medeniyetiyle Hitit medeniyeti aynı dönemde yaşayan iki medeniyet olması bu iş birliğini daha da anlamlı kılıyor.

"Çorum’a ilgi artacak"

Hitit eserlerinin Güney Kore’de ilk defa sergileneceğini söylen Gimhae Ulusal Müzesi Müdürü Yun Hyeung-won, Çorum Belediyesi ile yaptıkları iş birliğinden son derece mutlu olduklarını dile getirdi.

Seul Müzesi Müdürü Jiyeon Kim ise "Güney Kore halkı, Hitit medeniyetinin değerli eserlerini görecekler ve bu sayede Türkiye'ye ve Çorum'a karşı ilgileri daha da artacaktır." ifadelerini kullandı.

Üniversiteler arasında iş birliği anlaşması imzalandı

Güney Kore’de ayrıca, Hitit Üniversitesi ile Güney Kore İnje Üniversitesi arasında da iş birliği protokolü imzalandı.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali Osman Öztürk, Güney Kore İnje Üniversitesi ile imzaladıkları protokol ile iki üniversite arasında bilimsel araştırmalarda iş birliği, öğrenci ve hoca değişimi projesinin uygulanacağını açıkladı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)