Euro
15.4280
-0.99%
Dolar
13.5192
-0.46%
Altın
789.6610
-0.71%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
581.405
-1.23%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C

  HSYK MİT tırları savcıları için yargılama izni verdi

  HSYK, MİT tırlarının Hatay ve Adana'da durdurulması ve aranmasında görev alan ve tutuklanan Cumhuriyet savcıları için yargılama izni verdi.
  • 04.06.2015 - 13:17
  HSYK MİT tırları savcıları için yargılama izni verdi

  HSYK MİT tırları savcıları için yargılama izni verdi #1

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, Adana ve Hatay'da MİT tırlarını durdurarak arama yapan dönemin Adana Cumhuriyet Savcıları Süleyman Bağrıyanık, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Ahmet Karaca ile dönemin Kırıkhan Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu hakkında yargılama izni verdi.

  SON SAVUNMALAR ALINACAK

  Kurul, müfettişlerin meslekten ihraç talebine ilişkin olarak ise savcıların son savunmalarının alınmasını kararlaştırdı.

  İDDİANAMELER TARSUS VE İSKENDERUN'DA HAZIRLANACAK

  Buna göre; Savcılar Bağrıyanık, Takcı, Şişman ve Karaca hakkındaki iddianame, Adana'ya en yakın yerdeki ağır ceza mahkemesi bulunan Tarsus Başsavcılığı'na, Kavalcıoğlu hakkındaki iddianame ise Kırıkhan'a en yakın yerdeki ağır ceza mahkemesinin bulunduğu İskenderun Başsavcılığı'na gönderilecek. Başsavcılıklar, yasa gereği dosyanın kendilerine gönderilmesinden itibaren 5 gün içerisinde iddianameyi hazırlayarak son soruşturma izni için Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderecek.

  İDDİANAMELER YARGITAY'A GİDECEK

  İddianameler daha sonra, 5 savcının da 1. sınıf yargı mensubu olmaları nedeniyle Yargıtay'a gidecek ve yargılama burada başlayacak.

  KOMUTANLAR İÇİN DE YARGILAMA İZNİ

  HSYK dönemin Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay, dönemin Ceyhan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erdal Yılmaz, dönemin Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kubilay Ayvaz hakkında da yargılama izni verdi.


  Görüş Bildir