Hulusi Akar'dan Yunanistan'a: Geri adım atmak yok
ensonhaber.com

Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı törenine Bakan Hulusi Akar katıldı.

Harbiyeliler mangasını selamlayan Hulusi Akar, ardından törenin düzenlendiği salona geçti.

Bakan Akar, saygı duruşunun akabinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende, konuşma yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve etkin faaliyetlerini yürüttüğünü vurgulayan Akar, son dönemde artan Yunanistan provokasyonlarına da değindi.

"Geri adım atmak yok, Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz talimatlandırıldı"

Hulusi Akar, hukuka aykırı şekilde silahlandırılan Yunanistan'ın provokasyonları karşısında, "Hiçbir şekilde ne arazide ne masada bizim geri adım atmamız, geri kalmamız söz konusu değil. Bir milimetre geri adım atmak yok, bununla ilgili yapılması gereken ne varsa yapıldı, yapılıyor. Özellikle Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz bu konuda açık şekilde talimatlandırıldı.

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a: Geri adım atmak yok

Bu konuda bizim anlayış göstermemiz, taviz vermemiz söz konusu değil. Arkalarında kim olursa olsun, 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışı' ile gereği ne ise yapmakta kararlıyız." şeklinde konuştu.

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a: Geri adım atmak yok VİDEO

"Yunanistan kendi hesaplarına dayanarak gerginliği sürdürüyor"

"Biz uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde Ege'nin zenginliklerinin adil şekilde paylaşılmasını istiyoruz." ifadelerini kullanan Hulusi Akar, "Yunanistan ile NATO içinde müttefikiz bunun yanı sıra halklar birbirini tanıyor, komşuyuz. Dolayısıyla kısa sürede iyi komşuluk ilişkilerini tesis edebilir, bundan faydalanabiliriz. Bu iki ülkenin de lehine diyoruz. Fakat Yunanistan'daki birkaç siyasi, kendi şahsi hesaplarına dayanarak bu gerginliği sürdürüyorlar." diye konuştu.

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a: Geri adım atmak yok

"Ölürsek şehit, kalırsak gazi"

Bakan Akar, Yunanistan'ın GASA'ları uluslararası hukuka aykırı olarak silahlandırdığını da belirterek, "Bunların hepsini yakından takip ediyoruz. Bunlarla ilgili gerekli çalışmalar yapıldı, yapılıyor. Bu durum 1956'da Sakız ile başlamış. O günden itibaren bazı şeyler yaşanmış ama 1997'deki Kardak milat. Ondan sonra hiçbir şekilde ne arazide, ne masada bir milimetre geri adım atmak yok. Nereye varırsa, 'Ölürsek şehit kalırsak gazi.' Bu kadar da basit." ifadelerini kullandı.

"Yunanistan, iftira ve yalan siyaseti ile kendini mağdur duruma sokmaya çalışıyor"

Yunanistan'ın Türkiye'ye yönelik gerçek dışı iddialarda bulunduğunu, yayılmacılık iftirası attığını hatırlatan Akar, "Yunanistan, iftira ve yalan siyaseti ile kendilerini mağdur duruma sokmaya çalışıyor. Yüzyıllardan beri devam eden 'megali idea' var. Bunu bilmeyen yok. Bunları bırakıp kendilerini mağdur ve masum göstermeye çalışıyor." diye konuştu.

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a: Geri adım atmak yok

"Sonucu ağır olur, sadece Yunanistan ve Türkiye için değil herkes için"

Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlarla ilgili üçüncü taraflara da seslenen Akar, şunları söyledi:

"Yanlı, kendilerini soyutlayamadıkları, angaje oldukları için Yunanistan'ın yaptıklarını görmezden geliyor, onların yaptıklarını yumuşatıyorlar. Yani taraf tutuyorlar. Biz de diyoruz ki Türkiye ve Yunanistan arasında bir problem çıkmasını istemiyorsanız, objektif kriterlerden vazgeçmeyin. Siz Yunanistan'ı aleni şekilde, orantısız olarak desteklerseniz bunun sonucu ağır olur. Sadece Yunanistan ve Türkiye için değil herkes için."

"Bu silahlanma savunma için fazla, Türkiye için az"

Türkiye'nin sorunların iyi komşuluk ilişkileri, uluslararası hukuk ve diyalog ile çözümünden yana olduğunu bir kez daha vurgulayan Akar, şöyle devam etti:

"Barış, diyalog diyen biziz. İki senedir bekliyoruz, buyurun gelin. Yunanistan yalana dayalı bir politika yürütüyor. Bu fırsatları iyi değerlendirin. Beyhude birtakım silahlandırma gayretleri, sözde ittifaklarla, bazı ülkelerin istismarları, silah satma gayretinde olanların teşviki ile yanlış yollara girmeyin. Bu silahlanmanın size bir faydası yok. Bu silahlanma savunma için fazla Türkiye için az. Bu ittifakların da bir faydası yok.

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a: Geri adım atmak yok

"Yüzmeyi unutmayın"

Bunun örnekleri var, bir sıkıntı olduğunda kimse etrafında kalmıyor. Örnek: 1919-1922. Bazı ülkeler Yunanistan'ı Türkiye'ye karşı vekil olarak kullanmaya çalıştılar. Anadolu'ya girdiler, 1922'de denize döküldüler. Tarihi okuyun, unutmayın. İlle de böyle bir şeyler düşünüyorsanız onun için de 'Yüzmeyi unutmayın.' diyoruz."

"Hakkımızı korumakta kararlıyız"

Türkiye'nin, Kıbrıs'ta garantörlük haklarını kullanmaya, sorumluluklarını yerine getirmeye kararlı olduğunu vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

"Son dönemde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne destekler… Ne yaparsanız yapın, Mehmetçik 7 gün 24 saat görevinin başında, herhangi bir oldubittiye müsaade etmemek için tedbirimizi almış bulunuyoruz. Biz konuşalım, görüşelim diyoruz ama bu konuda karşı tarafın yaptıkları ortada. Biz 'hakkımızı çiğnetmeyiz, oldubittiye müsaade etmeyiz' diyoruz. Bunu tehdit olarak algılamayın. Diğer taraftan da 'gelin görüşelim, diyalog' diyoruz. Bunu da zafiyet olarak algılamayın. Biz hakkımızı, hukukumuzu korumakta azimliyiz, kararlıyız, buna da çok şükür muktediriz."

Akar'dan, Yunan mevkidaşına uyarı

Hatırlanacağı üzere Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz aylarda NATO karargahında Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulo ile bir araya gelmiş; benzer uyarıları mevkidaşına yine yaparken ortaya bu kare çıkmıştı.

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a: Geri adım atmak yok