Euro
15.3283
1.75%
Dolar
13.4835
1.33%
Altın
772.7
1.49%
Borsa
1.857
0%
Bitcoin
777.766
2.63%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  İBB'nin yeni koronavirüs tedbirleri: Salonlar, merkezler ve tiyatrolar kapanıyor

  Kararlar kapsamında İSMEK kurslarının açılışı ertelendi, kültür merkezleri kapalı kalmaya devam edecek, belediyeye ait spor salonları, havuzlar, müzeler ve tiyatrolar kapatılıyor.
  • AA
  • 17.11.2020 - 10:29
  • Güncelleme : 17.11.2020 - 11:55
  İBB'nin yeni koronavirüs tedbirleri: Salonlar, merkezler ve tiyatrolar kapanıyor

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), koronavirüs salgınının en yoğun yaşandığı İstanbul’da yaygınlığın artmasını önlemek amacıyla 19 Kasım Perşembe gününden itibaren uygulanacak birtakım tedbirler aldı.

  İBB Bilimsel Danışma Kurulu’nun önerileri çerçevesinde, yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelendi.

  SAHNE SANATLARI ONLİNE OLARAK YAPILACAK

  İBB’ye ait kültür merkezlerinin kapalı kalmasına ve tüm müzelerin yanı sıra SPOR AŞ’nin işlettiği İBB spor tesislerin kapatılmasına karar verildi.

  Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatları da online olarak icra edilecek.

  Önlemler kapsamında 9 Kasım itibarı ile uzaktan, dönüşümlü çalışma yöntemine geçen İBB’nin, alınan kararlarla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

  İBB nin yeni koronavirüs tedbirleri: Salonlar, merkezler ve tiyatrolar kapanıyor #1

  2 BİN İBB PERSONELİNİN KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF

  “Koronavirüs salgını, küresel çapta ikinci dalga halinde hızla yayılmaya devam etmektedir. Maalesef salgın ülkemizde de hızlı bir yayılma eğilimine girmiş hatta bilim insanlarının ifadesine göre, nisan-mart dönemindeki etkisinin de üzerine çıkmıştır. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre, ülkemizde salgının en yoğun yaşandığı kent İstanbul’dur. Buna göre vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul’da gerçekleşmektedir.

  Benzer bir veri İBB ve iştirakleri çalışanları açısından da geçerlidir. İlk resmi vakanın henüz ülkemize giriş yapmadığı şubat ayından, bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşları korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2 bin personelimizin koronavirüs testleri pozitiftir. Bunun yanı sıra 1322 personelimiz de karantina altındadır.

  İBB nin yeni koronavirüs tedbirleri: Salonlar, merkezler ve tiyatrolar kapanıyor #2

  İŞGÜCÜ KAYBI YAŞANIYOR

  Hasta tespitleri ve karantina süreçleri ile ilgili prosedürler zaman almaktadır. Mesela hastalıkla ilgili belirti göstermeyen personeller ancak rutin uygulanan testlerle tespit edilmekte, bu da halka hizmet sunan personellerin tespit edilene kadar, bulaşı yaygınlaştırma riskini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı genelgesinde çalışması uygun bulunmayan personelleri de ilave ettiğimiz zaman ciddi bir işgücü kaybı yaşandığı gözler önündedir.

  Bu kapsamda İBB olarak, bulaşın hem toplumda hem de çalışanlar arasında yayılmasını önleme ve herhangi bir hizmet aksamasına yol açmamak için İBB’nin Bilimsel Danışma Kurulu tarafından yapılan öneriler titizlikle incelenmiş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır:

  İBB nin yeni koronavirüs tedbirleri: Salonlar, merkezler ve tiyatrolar kapanıyor #3

  ALINAN YENİ KARARLAR

  1) Kayıt dönemi süren ve yakında yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Online kurslar ise belirli alanlarda sürdürülecektir.

  2) Bilimsel veriler bulaşın hızlı yayıldığı alanlar olarak spor salonlarını ve havuzları işaret etmektedir. Bu vesile ile İBB’ye ait olan ve Spor A.Ş iştirakimizde işletilen tesislerin kapatılmasına karar verilmiştir.

  3) Kültür Merkezleri de kapalı kalmaya devam edecektir.

  4) Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesine karar verilmiştir.

  5) İBB’ye ait açık hava kapsamına girmeyen tüm müzelerin kapatılmasına karar verilmiştir.

  Hükümetimizin, salgınla mücadele kapsamında atacağı ek adımlarla paralel olarak, kapanmanın boyutları daha da genişleyebilecektir. Bu kapsamda, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait tüm diğer işlemler rutin faaliyetlerine devam edecektir.''

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir