Petrol
101.16
0.47%
Euro
17.6599
0.64%
Dolar
17.2878
0.42%
Altın
968.52
0.60%
Borsa
2417
0.37%
Bitcoin
353.133
1.95%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  İdlibli sanatçı kum taneleriyle Suriyelilerin acısını anlatıyor

  Suriye'nin Maarratünnuman ilçesinden İdlib'e göç etmek zorunda kalan Muhammed Said kum tanelerini kullanarak Suriyelilerin yaşadığı acıları anlatıyor.
  • AA
  • 23.02.2021 - 00:02
  • Güncelleme : 23.02.2021 - 00:09
  İdlibli sanatçı kum taneleriyle Suriyelilerin acısını anlatıyor

  15 ay önce Maarratünnuman'dan göç etmek zorunda kalan Muhammed Said, Esad rejimi ve destekçilerinin saldırılarından kaçarak İdlib’e geldi.

  HAYAT MÜCADELESİNİ KUMDA ŞEKİLLENDİRİYOR

  İdlib'de resim yeteneğini geliştirmeye karar verdiğini ve halkının çektiği acıları çizmek için Youtube'dan videolar izleyerek kum sanatını öğrendiğini anlatan Said, yaklaşık bir yıldır, Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarını, evlerin yıkılmasını, derme çatma çadırlara sığınan sivillerin hayat mücadelesini kuma şekillendirdiğini ifade etti.

  İdlibli sanatçı kum taneleriyle Suriyelilerin acısını anlatıyor VİDEO

  İdlibli sanatçı kum taneleriyle Suriyelilerin acısını anlatıyor #1

  Said, "Masum insanların çadırlara göçlerini ve çadır sakinlerinin soğuk kış aylarındaki çilelerini de kumla gösteriyorum." dedi.

  Kumdan resimlerini aynı zamanda ışıklandırdığını dile getiren Said, amacının Suriyelilerin acılarını, korkularını, çadırlardaki yaşamlarını duyurmak olduğunu dile getirdi.

  İdlibli sanatçı kum taneleriyle Suriyelilerin acısını anlatıyor #2

  ''SİVİL İNSANLAR ÖLÜYOR''

  Said, "Kum üzerinde yaptığım bir şekillendirmede Suriye’de bir mahalle üzerine rejim uçakları geliyor. Mahalleyi sakinlerinin başına yıkıyor. Sivil insanlar ölüyor." diye konuştu.

  Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

  Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

  Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

  İdlibli sanatçı kum taneleriyle Suriyelilerin acısını anlatıyor #3

  TÜRKİYE SINIRINA GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALDILAR

  Son olarak Türkiye ile Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı.

  Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

  İdlibli sanatçı kum taneleriyle Suriyelilerin acısını anlatıyor #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir