Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.741
1.21%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Iğdır'da sınır karakolunda Mehmetçik'in bayram sevinci

  Iğdır'da sınırda bulunan Torun Kışla Hudut Karakolu'nda vatani görevini yapan Mehmetçikler, Kurban Bayramı sevincini yaşadı.
  • 24.09.2015 - 16:06
  Iğdır'da sınır karakolunda Mehmetçik'in bayram sevinci

  Iğdır da sınır karakolunda Mehmetçik in bayram sevinci #1

  Türkiye'nin en doğu noktası ve Ağrı Dağı eteklerindeki Aralık ilçesinin 3 ülkeye komşu olduğu, sınır güvenliğini, Cumhuriyetin kurulduğu ilk günden itibaren büyük bir başarı ile sağlayan Dilucu Sınır Kapısı yakınındaki Torun Kışla Hudut Karakolu'nda görev yapan Mehmetçikler, kılınan bayram namazının ardından Bölük Komutanı Piyada Üsteğmen Erçin Yanık komutasında bahçede toplandı. Üsteğmen Yanık, tekmilin ardından askerlere bayramların mili değerleri buluşturan, milli birlik ve beraberliği pekiştiren günler olduğunu belirtti. Kurban Bayramının da bu anlamlı günlerden biri olduğuna işaret eden Yanık, şöyle konuştu:

  Iğdır da sınır karakolunda Mehmetçik in bayram sevinci #2

  "SİZİN SAYENİZDE HUZUR İÇİNDE BAYRAM GEÇİRECEKLER"

  "Bazı arkadaşlarınızı bayramlarını aileleri ile birlikte geçirebilmeleri için izine gönderdik. Bayramı ailelerinden ayrı geçirecek olan ve burada bulunan arkadaşlarım asla üzülmesin. Ailelerinizin ve sevdiklerinizin sizin sayenizde huzur içinde bir bayram geçireceğini unutmayın. Dün bu görevi babalarınız yerine getirmişti. Yarın da kardeşleriniz ve çocuklarınız ifa edecektir. Milletimizin fedakarlıktan sakınmayarak üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getiren siz Mehmetçiklere minnettardır. Bugün ailelerinizi mutlaka arayın, selam ve saygılarımızı iletin. Hepinizin Kurban Bayramı kutlu olsun."

  Iğdır da sınır karakolunda Mehmetçik in bayram sevinci #3

  KOMUTAN, NÖBET TUTAN ASKERİN AİLESİNİ ARADI

  Bölük Komutanı Piyada Üsteğmen Erçin Yanık nöbet mevzilerini gezerek nöbet tutan askerlerle bayramlaştı. Kuledeki Mardinli Piyade er Şervan Kaya ile sohbet edip bayramını kutlayan komutan Erçin Yanık, askere "Bayramlaşmak için aile n ile görüştün mü" diye sordu. Nöbeti bittikten sonra ailesini arayacağını söyleyen er Kaya'ya komutan Erçin Yanık, "Hadi aileni buradan arayalım" dedi. Nöbet kulübesindeki telefonda santrali arayan komutan, görevliye Şervan Kaya'nın ailesini telefonla arayıp bağlamasını istedi. Ailesi ile görüşen Şervan Kaya, anne ve babasını bayramını kutladı. Telefonu alan Bölük Komutanı Üsteğmen Erçin Yanık, "Oğlunuz ve diğer tüm Mehmetçikler bizlere emanet. Merak etmeyin, içiniz rahat olsun. Bende sizlerin kurban bayramını kutluyorum" dedi.

  Iğdır da sınır karakolunda Mehmetçik in bayram sevinci #4

  "HUDUTTA GÖREV YAPMANIN EN BÜYÜK ZORLUĞU.."

  Mevzi Komutanı olarak görev yapan ve aynı zamanda mevzide bulunan şahingöz termal kamera sistemini kullanan Piyade Uzman Çavuş Cuma Çapar, bu sistem ile 24 saat sürekli olarak gözetleme yaptıklarını belirtti. Kilometrelerce uzunluktaki hudut hattındaki canlı hareketlerini 'gece- gündüz' ve her türlü doğa olayı sırasında yakından izlediklerini anlatan Çapar, şunları söyledi:

  "Hudutta görev yapmanın en büyük zorluğu sosyal imkanların kısıtlı olmasıdır. Ancak arkadaşlarımız ve komutanlarımızla düzenlediğimiz çeşitli faaliyetler ve oluşturduğumuz ortam sayesinde bunun eksikliğini hissetmiyoruz. Bazı arkadaşlarımız bayram iznine gitti. Ben de inşallah yılbaşında ailemle birlikte olacağım."

  Iğdır da sınır karakolunda Mehmetçik in bayram sevinci #5

  "HER AN HER ŞEYE HAZIRIZ"

  Torun Kışla Hudut Karakolu'nda görev yapan kobra taktik tekerlekli zırhlı araç mürettebatından Piyade Uzman Çavuş Aykut Aydemir, duygularını şöyle dile getirdi: "Kule üzerinde bulunan makinalı tüfek ile 1200 metreye kadar tespit ettiğimiz hedefleri etkili bir şekilde ateş altına alabiliriz. Kobra zırhlı aracının kulesi üzerinde bulunan termal gözetleme sistemi hedefleri gece de etkin şekilde ateş altına almamıza imkan sağlamaktadır. Gece ve gündüz her türlü hava şartında hudut güvenliğini sağlamak maksadıyla devriye geziyoruz. Karakol komutanı ile irtibat halinde ihtiyaç duyulduğunda sorumluluğumuzdaki hudut hattının her yerine ulaşarak, derhal ateş edebilecek durumda hazır bekliyoruz."

  Daha sonra Torun Kışla Hudut Karakolu personeli yaptıkları duanın ardından kurban kestiler.

  Iğdır da sınır karakolunda Mehmetçik in bayram sevinci #6

  Iğdır da sınır karakolunda Mehmetçik in bayram sevinci #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir