Petrol
111.97
1.16%
Euro
17.3001
0.02%
Dolar
16.1003
0.15%
Altın
964.66
-0.16%
Borsa
2375
0.00%
Bitcoin
485.950
2.83%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev'le basın toplantısı düzenledi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev'le basın toplantısı düzenledi

  Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte basın toplantısı düzenledi.
  • 15.03.2016 - 10:39

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakü'ye yapacağı ziyaret, Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle ertelenmişti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev le basın toplantısı düzenledi #1

  ALİYEV'DEN JEST: "SİZ GELMEYİN BEN GELİYORUM"

  Bunun üzerine Türkiye'ye jest yapan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Ankara'ya geldi. Aliyev, Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev le basın toplantısı düzenledi #2

  TANAP'TA SONA DOĞRU

  İkili görüşmelerde ağırlıklı olarak enerji konusu ve TANAP projesi gündeme geldi. Dev projenin bitimi için karşılıklı atılması gereken adımlar tek tek ele alındı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev le basın toplantısı düzenledi #3

  RUS GAZINA ALTERNATİF

  İki lider görüşmede TANAP projesini de ele aldı. Açılımı Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi olan TANAP'ın amacı, Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki gaz sahası ile diğer bölgelerde üretilen doğalgazın önce Türkiye'ye ardından da Avrupa'ya taşınması.TANAP'ın faaliyete geçmesi, hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin Rus gazına alternatif, Azerbaycan gazını kullanması anlamına geliyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev le basın toplantısı düzenledi #4
  (İki lider toplantı sonunda uzun süre birbirlerine sarıldı)

  ALİYEV: TÜRKİYE BÜYÜDÜKÇE BİZ DE BÜYÜYORUZ

  Basın toplantısında konuşan Aliyev şunları söyledi:

  Bizi ilk tanıyan devlet Türkiye olmuştur. Biz bunu asla unutmayacağız. Bugün dünya mirasında Türkiye ve Azerbaycan birbirine en yakın devletlerdir. Sayın Erdoğan'ın yönetiminde Türkiye bölgede çekim merkezi olmuş ve büyümüştür. Türkiye'nin büyümesi en çok bizi sevindirir çünkü Türkiye büyüdükçe biz de büyüyoruz.

  Erdoğan ve Aliyev'den samimi görüntüler

  ERDOĞAN: TERÖR ÖRGÜTLERİ DİZ ÇÖKECEK

  Azerbaycan, bu kötü günde yanımızda olarak kötü gün dostu olduğunu göstermiştir. Saldırının hedefi, milletimiz arasına korku salmak, Türkiye'yi hedefinden, kutlu yürüyüşünden, iddialarından vazgeçirmektir. Ama bunu asla başaramayacaklardır, bu mümkün değildir. Terörü maşa olarak kullananlar, masumların kanları üzerinden hesap görmek isteyenler Türkiye'ye asla diz çöktüremeyecekler, tam aksine kendileri diz çökeceklerdir.

  6 ANLAŞMA İMZALANDI

  Bu toplantımızda enerjiyi, ulaşımı, savunma, askeri işbirliğini görüştük. 6 ayrı anlaşmayı imzaladık. Bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Hükümeti arasında askeri kültür mübadelesine ilişkindi. İkincisi konsolosluk üyelerinin kazanç getirici işlerde çalışmalarına ilişkindir. Adli işbirliği anlaşmasıydı üçüncüsü. Dördüncüsü sürücü belgelerinin değiştirilmesi ve karşılıklı tanınması anlaşmasıydı. Beşincisi teknik işbirliği protokolüydü. Altıncısı stratejik işbirliği anlaşmasıydı.

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ankara'da VİDEO


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir