Euro
10.9975
-1.25%
Dolar
9.4563
-1.34%
Altın
548.86
-1.45%
Borsa
1.509
1.06%
Bitcoin
596.000
-2.05%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan...

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yerini alan İnsansız Kara Aracı (İKA) nedir, özellikleri nelerdir merak ediliyor. İşte TSK'nın gücüne güç katacak İKA hakkında bilgiler...
  • Haber Merkezi
  • 30.09.2021 - 13:16
  • Güncelleme : 30.09.2021 - 13:31
  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan...

  Savunma sanayisinde çağ atlayan ve dünyanın imrenerek baktığı Türkiye, İHA ve SİHA'larla adından söz ettirmeyi başarıyor.

  Başarılarıyla teröristlere inlerini dar eden yerli ve milli savunma araçlarına bir yenisini ekledi: İnsansız Kara Aracı

  Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İKA'ların Kara Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinde kullanılmasına başlanacağı belirtildi.

  İKA nedir ve özellikleri nelerdir vatandaşların merak konusu oldu.vİKA'lar sahada aktif görev alabiliyor, uzaktan kontrol ve yapay zeka sistemleri ile düşman hedeflerinne saldırı düzenliyebiliyor.

  Peki İKA nedir, özellikleri nelerdir? İşte yanıtı...

  İKA NEDİR?

  İKA, İnsansız Kara Araçlarının kısaltılmışıdır.  İKA'lar zorlu arazilerde ve çatışma ihtimali yüksek yerlerde de kullanılabiliyor. İKA'lar keşif ve gözetleme ihtiyaçları doğrultusunda da kullanılabiliyor.

  Muharebede, her türlü harekâtta girilemeyen, gözetlenemeyen ve müdahale edilemeyen bölgelere emniyetli bir şekilde girilebilmesi, gözetlenebilmesi ve müdahale edilebilmesini sağlayan İnsansız Kara Araçları (İKA) Kara Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinde kullanılmaya başlanıyor.

  İNSANSIZ KARA ARACI ÖZELLİKLERİ

  • Keşif ve gözetleme yapabilir
  • Yüksek hareket kabiliyetli
  • Yüksek engel aşabilen
  • Merdiven tırmanabilen
  • Sudan geçebilen
  • Uzaktan kumandalı

  TÜRKİYE'NİN İNSANSIZ KARA ARAÇLARI

  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan... #1

  KAPLAN

  Aselsan tarafından üretilen KAPLAN İnsansız Kara Aracı (İKA) ailesi, yüksek hareket kabiliyetine sahip dayanıklı bir araç platformu üzerine göreve özel değişik faydalı yüklerin kolaylıkla entegre edilebildiği, ayarlanabilir otonomi seviyelerine sahip, modüler kontrol konsolu ile uzaktan komuta edilebilen son teknoloji ile donatılmış yeni nesil bir İnsansız Kara Aracı (İKA) ailesidir.

  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan... #2

  BOĞAÇ

  Elekroland Savunma tarafından geliştirilen yerli ve millî insansız kara aracımız olan BOĞAÇ, 6x6 zorlu arazi koşullarıyla başa çıkabilip, üzerine entegre uzaktan komutalı silah kulesiyle ön plana çıkıyor. BOĞAÇ’ın kabiliyetlerine örnek olarak; 180 derece Teker kolu hareketi edebilmek (Ters-Düz Gidebilme), Kendi etrafında merkezi dönüş, Keskin nişancı tespiti, 3D çevre haritası yapabilme, Gece Sürüşü ve Keşif ve Gözetlemeye yardımcı olmak için belirli İHA’larla ortak çalışabilme gibi özellikler sayılabilmektedir.

  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan... #3

  DEMİRHAN

  OğuzKağan Savunma tarafında üretilen Demirhan, karakol ve üs korumasında, meskûn mahal çatışmalarında, sınır devriyesi olarak ve değişik hava ve coğrafi şartlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir insansız kara aracıdır. 2363 mm uzunluğunda olup 1162mm yüksekliğe ve 1961 mm genişliğine sahiptir.

  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan... #4

  UKAP

  Aselsan ve Katmerciler tarafından geliştirilen Türkiye’nin insansız mini tankı olarak adlandırılan UKAP, yüksek yük taşıma kapasitesi sayesinde, farklı silah ve keşif/ gözetleme ekipmanlarının entegrasyonunun yanı sıra, yaralı askerlerin savaş alanından tahliyesinde de kullanılabilmektedir. Araç 1.100 kg ağırlığa sahip olup 2000 kg’lık faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir. Aracın azami hızı ise saatte 25 kilometredir.

  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan... #5

  ALPAN

  Havelsan ve TÜBİTAK-SAGE tarafında ortak geliştirilen KBRN çözümlü insansız kara aracı olan ALPAN, Türkiye’nin ilk ve tek KBRN operasyonları için tasarlanmış insansız kara aracıdır. KBRN sensörüyle bölgedeki Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer sızıntıları tespit edebilmektedir.

  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan... #6

  ALKAR

  Alkar, bir İstanbul firması olan Alpera tarafından geliştirilen savunma amaçlı İnsanız Kara Aracı örneğidir.[16] Her türlü arazi koşulunda sürücüsüz olarak yol alabilen bir araç olarak tasarlanmıştır. Birbirinden bağımsız dört elektrik motoru ile itki sağlanan R4, v-monokok tipi gövdesi, ölçeklenebilir koruma seçenekleri, 200kg+ faydalı yük taşıyabilme özelliği ve nLOS iletişim kapasitesine sahiptir.

  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan... #7

  ERTUĞRUL

  Aselsan firması tarafından geliştirilmiş olan ERTUĞRUL Bomba İmha Robotu, el yapımı patlayıcıların zorlu koşullar altında, güvenli bir mesafeden etkisiz hâle getirilmesi amacıyla üretilmiş bir araçtır. Şüpheli nesneleri güvenli bir mesafeden inceleyebilmek ve müdahale edebilmek üzere kablosuz veya kablolu kullanılabilen iletişim ve video aktarım sistemi ile çalışır. Su sızdırmaz araç platformu ve flipper sistemi ile karlı çamurlu yollarda, merdivenlerde ve zorlu çevre koşullarında kullanılabilir.

  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan... #8

  EYP TESPİT ROBOTU

  El yapımı patlayıcıların zorlu koşullar altında, güvenli bir mesafeden tespiti için geliştirilmiştir. EYT üzerinde manyetik radar ve manyetik detektör içeren EYP tespit kiti bulundurmaktadır. Yüksek hareket kabiliyetine sahip dayanıklı bir araç platformu üzerine göreve özel değişik Faydalı Yüklerin kolaylıkla entegre edilebildiği, ayarlanabilir otonomi seviyelerine sahiptir.

  UZAKTAN KONTROLLÜ MADEN ROBOTU

  Maden kazalarında ortaya çıkan göçük, yangın tehlikesi ve gaz sızıntısı riskleri altında arama çalışmalarını hızlandıracak ve can güvenliğini arttıracak uzaktan kontrollü mobil arama kurtarma robotudur. Uzaktan kontrollü maden robotu, Yeraltı kömür madenleri ATEX Grup1-M1 standartlarında, 5 farklı gaz (metan, oksijen, karbondioksit, karbonmonoksit, hidrojensülfür) için ATEX M1 koruma sınıfında ölçüm sistemine sahip, Fiberoptik kablo veya kablosuz modem ile haberleşme imkânına ve kendi batarya sistemine sahiptir.

  İnsansız Kara Araçları ve özellikleri: Kaplan, Boğaç, Demirhan, Alpan... #9

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir