Euro
14.9888
3.59%
Dolar
13.2179
3.13%
Altın
762.48
3.74%
Borsa
1.81
0.05%
Bitcoin
756.658
2.62%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Irak ve Suriye tezkerelerinin içeriği netleşti

  IŞİD tehlikesine yönelik Irak ve Suriye için çıkarılması planlanan tezkerelerin detayları belirginleşti.
  • 29.09.2014 - 03:35
  Irak ve Suriye tezkerelerinin içeriği netleşti

  Irak ve Suriye tezkerelerinin içeriği netleşti #1

  Vatan Gazetesi'nden Murat Çelik, konuyla ilgili üst düzey diplomatik ve güvenlik kaynaklarının bilgilerine yer verdi.

  TEZKERELER 2 EKİM'DE MECLİS'TE

  Ankara, hem tezkerelerin içeriğine dair hem de ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon ile görüşülen başlıklardaki kararlarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak ulusal güvenlik toplantısında alacak.

  IŞİD ile mücadele, mülteciler ve sınır güvenliği konularının detaylarıyla masaya yatırılacağı zirvenin yarın ya da çarşamba günü toplanması bekleniyor.

  Irak tezkeresinin süresi 4 Ekim 2014 tarihinde doluyor. Suriye tezkeresinin de en geç 17 Ekim 2014’te yine bir yıl süre ile uzatılması gerekiyor.

  Ulusal güvenlik toplantısının ardından, tezkereler ile ilgili sürecin, 2 Ekim Perşembe günü Meclis’te yapılacak görüşmelerde netleşeceği konuşulurken, hükümetin iki tezkereyi birleştirmesi formülünün de ihtimal dahilinde olduğu söyleniyor.

  "İNCİRLİK" VE "YABANCI ASKER" YOK

  Bugün itibariyle kesin olan ise içerikleri değişen koşullara uygun şekilde güncellenecek olan tezkerelerde, ‘ülke topraklarında yabancı askeri varlık bulundurulması ve İncirlik Üssü’nün operasyonel faaliyetlerde kullanılmasına izin’ başlıklarının yer almayacağı.

  Yetkililer, İncirlik konusunda ABD’nin Türkiye’den herhangi bir talebi olmadığını söyleyip, gelecekte şartların ‘anormal’ şekilde değişmesi halinde, durumun yeniden değerlendirilebileceği belirtiyorlar.

  "IŞİD SINIRI ZORLARSA GEREĞİ YAPILIR"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York’ta yaptığı temaslarda, Türkiye’nin bugüne kadarki değerlendirmelerin bir adım ötesinde, ‘hayati’ bir ihtimali de gündeme getirdiği ortaya çıktı. Aynı nokta, ulusal güvenlik toplantısının da en önemli dosyalarından birini oluşturuyor.

  - Türkiye’nin bu süreçte operasyonel yani muharip olmak gibi bir arzusu yok. Hassas nokta ulusal güvenlik. Yani sınır güvenliğimizi tehdit eden bir gelişme yaşanması ihtimali.

  - IŞİD’in saldırılarının en yakın vadedeki tezahürü Türkiye topraklarına yönelik yaşanan ‘göç’ hareketi. Ancak durum bununla sınırlı kalmayabilir.

  - IŞİD Türkiye sınırına kadar çekilebilir, yani cepheyi hudut hattına taşıyabilir, sınıra dayanabilir. Hatta Türkiye sınırından içeri dahi girmek isteyebilir.

  - Türkiye, Irak ve Suriye sınır hatlarında bütün tedbirlerini işte bu ihtimali de göz önünde bulundurarak aldı, askeri hazırlığını da bu ihtimal doğrultusunda tamamladı.

  - Sınır hattında bir fiili temas ortaya çıkarsa, Türkiye’nin bunun gereğini tereddütsüz yerine getireceğinden hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmamalı. Bu kararlılık, konunun bütün taraflarına, bu süreçteki muhatapların tümüne de en açık şekilde ifade edildi.

  ESAD REJİMİNE KARŞI DA MÜCADELE

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’de yaptığı görüşmelerde Türkiye’nin ısrarla vurguladığı önemli bir nokta da, ‘IŞİD’e yönelik çok uluslu mücadelenin, muhakkak Suriye rejimine karşı bir boyutunun da olması gerektiği’ tezi oldu.

  Türkiye, Şam yönetimine yönelik gerekli adımların atılmaması ve Suriye’deki mevcut durumun değişmemesi halinde, bugün IŞİD tehdidi bertaraf edilse dahi, o ortamda bir süre sonra başka terör örgütlerinin doğup güçleneceğini savunuyor.

  İşte bu nedenle de, Ankara bir yandan-başta Özgür Suriye Ordusu olmak üzere - Suriye’deki rejim muhaliflerinin desteklenmesini istiyor, diğer taraftan da Türkiye - Suriye sınır hattında, üzerinde askeri uçuşların yasak olduğu insani amaçlı güvenli bir bölge oluşturulması ısrarını sürdürüyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir