Euro
10.0167
0.94%
Dolar
8.4346
1.04%
Altın
491.49
0.98%
Borsa
1.404
0.29%
Bitcoin
325.093
-1.98%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C
  IŞİD'in babasını katlettiğini Facebook'ta gördü

  IŞİD'in babasını katlettiğini Facebook'ta gördü

  Halef Nuro, IŞİD tarafından başı kesilen babasının fotoğrafını Facebook’ta gördüğünü ağlayarak anlattı.
  • 14.08.2014 - 04:00

  ezidiler

  Şengal’deki katliamdan kaçan binlerce Ezidi, Türkiye’ye sığınıyor. Halen 3 bine yakın Ezidi, pasaportları yanlarında olmadığı için Silopi sınırında bekliyor. Türkiye’ye giriş yapabilenler ise Batman başta olmak üzere Diyarbakır, Silopi, Midyat ve Viranşehir gibi kentlere yerleştirildi. Batman’da Belediye Konukevi, otel ve evlerde barındırılan Ezidiler için, 1990’larda boşaltılan ve şu anda bazıları harabe durumunda olan Ezidi köyleri hazırlanıyor. Savaştan kaçan çocukların savaşın psikolojisini üzerlerinden atması için gönüllü psikologlar her gün Musa Anter Halk Evi’ne gelip çocuklarla ilgileniyor.

  IŞİD tehdidinden kaçan Ezidiler Türkiye'ye sığındı

  "BUNA KALBİM NASIL DAYANIR"

  Katliamdan kurtulanların anlattıkları ise yürekleri dağlıyor. Halef Nuro, babasının kesik başını Facebook’ta gördüğünü Milliyet'e anlattı:

  “IŞİD geldiğinde kaçmaya başladık. Ailem orda kaldı. Türkiye’ye geldiğim sekizinci gün yakınlarım Facebook’ta babamın fotoğrafını gösterdiler. Fotoğrafta babamın elindeki su şişesi yanına düşmüş ve kafası kesilmiş. Buna kalbim nasıl dayanır? Soruyorum tüm insanlığa: Kim babasının kellesini yerde görüp dayanır bu acıya?”

  "ŞENGAL'DEN 1600 KADINI KAÇIRDILAR"

  Annesi, kız kardeşi, yengesi ve beş çocuğundan haber alamadığını belirten Hazin Xelef, “Çocuklarımın yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum. Şengal’den 1600 kadını kaçırdılar. Bunları Musul ve Telafer’e götürdüklerini biliyoruz” dedi.

  Mirza Şêx Ebo ise, kardeşi Ali Mirzo Ebo ile oğlu Dılşer Ali’nin kimliklerine bakılarak köy meydanında kurşuna dizildiğini söyledi.

  Raze Nazık da “Batman’da bize kucak açan herkese minnettarız. Şimdi çocuklarımıza yeni yaşam alanları oluşturmak zorundayız. Ufak bir ses gelse çocuklarımız hemen yanımıza toplanıyor. Oynadıkları balon patlayınca korkuyorlar, bomba veya silah sanıyorlar” diye konuştu.

  YILLAR ÖNCE TERK ETTİĞİ EVİ EZİDİLERE AÇTI

  Fakirköy’de 47 Ezidi evi var ama 4 hane yaşıyor. 1990’larda yaşananlar nedeniyle köylülerin çoğu Avrupa’ya gittikleri söyleniyor. Almanya’dan tatil için gelen Nuri Tunay “Irak’tan gelen Ezidiler perişanlık ve sefalet içerisindeler. 30-40 yıl oturduğumuz ev harabe durumda. Diğer ev onarılırsa kalınabilir. Bu evleri onlara veriyorum. Tadilat noktasında da elimden geleni yapmaya hazırım” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir