Petrol
111.33
2.11%
Euro
17.4367
-0.52%
Dolar
16.7553
0.34%
Altın
972.71
0.29%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
327.661
1.37%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  İspanya Schengen ülkelerine sınırlarını açıyor

  İspanya'da hükümet, Schengen ülkelerine sınırların açılması için daha önce 1 Temmuz olarak açıkladığı tarihi 21 Haziran'a çekti.
  • AA
  • 14.06.2020 - 16:44
  İspanya Schengen ülkelerine sınırlarını açıyor

  İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkedeki 17 özerk yönetim hükümeti başkanıyla koronavirüs ile ilgili gelişmeleri değerlendirdiği haftalık toplantısını video konferans aracılığıyla gerçekleştirdi.

  Sanchez'in toplantı sırasında, Portekiz hariç diğer tüm Schengen ülkelerine sınırların 21 Haziran'da açılacağını söylediği bildirildi.

  PORTEKİZ-İSPANYA SINIRI DA 1 TEMMUZ'DA AÇILIYOR

  İspanya-Portekiz sınırının da Portekiz'den Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa ve Başbakan Antonio Costa, İspanya tarafından da Kral 6. Felipe ile Başbakan Sanchez'in katılımıyla düzenlenecek törenle 1 Temmuz'da açılacağı belirtildi.

  Koronavirüste kademeli normalleşme sürecini tamamlayan, ülkedeki tek bölge olan kuzeydeki Galisya'nın Portekiz ile olan kara sınırının 15 Haziran'da açılacağı daha önceden duyurulmuştu.

  İspanya Schengen ülkelerine sınırlarını açıyor #1

  SALGININ GELİŞİMİ ESAS ALINACAK

  Diğer yandan Başbakan Sanchez'in, 1 Temmuz'da üçüncü ülkelere sınırların açılıp uçuşların başlatılmasında ise koronavirüs salgınının gelişimi ve karşılıklılık ilkesinin esas alınacağını aktardığı kaydedildi.

  AVRUPA'DA BİRÇOK ÜLKE KARARINI VERMİŞTİ

  Avrupa'da birçok ülke, sınırlarını 15 Haziran'dan itibaren Schengen ülkelerine ve bazı üçüncü ülkelere açacağını duyururken, İspanyol hükümeti bu zamana kadar açıklamalarında sınırların açılması için 1 Temmuz tarihini vermişti.

  14 GÜNLÜK KARANTİNA DA SONA ERİYOR

  Hükümet ayrıca koronavirüsten dolayı İspanya'ya gelen turistlere uygulanan 14 günlük karantina zorunluluğunun, olağanüstü halin sona ereceği 21 Haziran'dan itibaren kaldırılmasına karar verdi.

  "VİRÜS ARAMIZDA"

  Öte yandan Sağlık Bakanı Salvador İlla da katıldığı bir video konferansta "Virüs aramızda olmaya devam ediyor. Aşı veya bir tedavi yöntemi bulmadıkça virüsü tamamen yenilgiye uğratmamız söz konusu olmayacaktır. O zamana kadar da bireysel sorumluluk ve temkini elden bırakmamak büyük önem arz etmektedir." dedi.

   

  Avrupa'da İngiltere'nin ardından, 243 binden fazla Kovid-19 teşhisi konulan hastayla en çok vakanın görüldüğü ikinci ülke İspanya'da, şimdiye kadar 27 bin 136 kişi salgından hayatını kaybetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir