İsrail Başbakanı Netanyahu: Gazze'deki yoğun savaş bitmek üzere
İHA

İsrail ordusu, 7 Ekim'den bu yana tam abluka aldığı Gazze'de acımasız saldırılarına devam ediyor.

Tüm uluslararası uyarıları hiçe sayan İsrail ordusu, binlerce Filistinliyi hayattan kopardı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yerel bir yayın organına verdiği röportajda, İsrail ordusunun Şeridi'nde devam eden saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Savaşın yoğun safhası bitmek üzere"

Hamas'a karşı yoğun saldırıların yakında biteceğini ifade eden Netanyahu, "Bu, savaşın bitmek üzere olduğu anlamına gelmiyor ama savaşın yoğun safhası Refah'ta sona ermek üzere." dedi.

"Hamas'ı yok etmek için savaşmaya devam etmek zorundayız"

Bu aşamanın tamamlanmasının ardından ise ile olan kuzey sınırına savunma amacıyla yeniden asker konuşlandıracağını belirten Netanyahu, savaşı sona erdirecek bir anlaşma yapılıp yapılmayacağına ilişkin ise, "Hayır. Savaşı sona erdirmeye ve Hamas'ı orada bırakmaya hazır değilim. Kısmi bir anlaşma yapmaya hazırım, bu bir sır değil, bu bazı rehineleri bize geri getirecektir. Hamas'ı yok etme hedefimizi tamamlamak için bir aradan sonra savaşmaya devam etmek zorundayız." şeklinde konuştu.

"Birçok cephede savaşabiliriz, buna hazırız"

Lübnan'daki Hizbullah ile tam kapsamlı bir savaş ihtimaline ilişkin değerlendirmelerde bulunan Netanyahu, bu konuda diplomatik bir çözüm olmasını umduğunu ifade ederek, "Buna da karşı koyacağız. Birçok cephede savaşabiliriz, buna hazırız." dedi.

"Gazze Şeridi'ndeki sivil işleri yönetmek için bir sivil yönetim oluşturmak istiyoruz"

Gazze Şeridi'nde savaş sonrası senaryoya yönelik konuşan Netanyahu, İsrail'in öngörülebilir gelecekte "askeri kontrolü" sürdüreceğinin açık olduğunu belirterek, "Ayrıca, mümkün olursa bölgesel destekle ve Filistinlilerle birlikte insani yardım tedarikini ve Gazze Şeridi'ndeki sivil işleri yönetmek için bir sivil yönetim oluşturmak istiyoruz." diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)