AA

İsrail'in dünyanın gözü önünde 7 Ekim'de başlattığı Gazze katliamı devam ediyor.

Aylardır devam eden hedef gözetmeksizin saldırılarda 32 bin sivil hayatını kaybetti.

Gazze'yi yerle bir eden saldırılardan kaçanlar ise Refah şehrine sığındı.

Son dönemde İsrail'in bu şehre de başlatacağı dünya kamuoyunda tartışılıyordu.

Beklenen saldırı başladı.

İsrail Refah'a saldırdı

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine saldırı başlattığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi’nin kuzeyinden ve merkezinden milyonlarca yerinden edilmiş insanın bulunduğu kentin işgal edilmemesine ilişkin uluslararası uyarılara aldırış etmeden Refah kentine düzenlediği kanlı hava saldırıları ile sistematik yıkıcı operasyonlarını şiddetle kınıyor." ifadesine yer verildi.

Duyuru yapılmadan saldırı başladı

Açıklamada, İsrail’in dün akşam itibarıyla Refah'a yıkıcı bir hava saldırısı başlattığı ve çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilerek, "İsrail, Refah kentine yönelik saldırısını başlattı ve uluslararası tepkilerden kaçınmak için bunu duyurmadı ve kimsenin iznini de beklemedi." denildi.

İsrail’in Refah kentine sığınmış bir milyondan fazla insanın hayatını hiçe saydığı ve uluslararası çağrıları hafife aldığı vurgulanan açıklamada, bu saldırıların ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Suudi Arabistan ve Mısır’a düzenleyeceği ziyaretle aynı zamana denk geldiğine işaret edildi.

Netanyahu saldırı planını onayladığını duyurmuştu

İsrail savaş uçaklarının, dün gece Refah kentinin çeşitli bölgelerine düzenlediği hava saldırılarında aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 14 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden 15 Mart’ta yapılan açıklamada, Netanyahu'nun Refah kentinin güneyine muhtemel bir askeri operasyon planını onayladığı duyurulmuştu.

Biden'ın uyarısını dikkate almadı

Gazze halkının adeta son sığınağı olan Refah'a saldırı ihtimali, uluslararası kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, telefonda görüştüğü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, İsrail'in Refah'a yönelik "kapsamlı bir kara operasyonu" düzenlemesi konusundaki "derin endişelerini" dile getirmişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)