İsrail, Gazzeli ailenin Türkiye hayalini öldürdü

İsrail güçleri 10 Mayıs’tan itibaren 11 gün boyunca vurduğu Gazze'de 66’sı çocuk, 39’u kadın olmak üzere en az 254 Filistinli hayatını kaybetti.

Saldırıda Hatab ailesinin de evini bombalayan İsrail, anne ve 4 çocuğun ölümüne neden olurken Türkiye'de yeni bir hayat kurma hayalini de öldürdüler.

İSRAİL 7 KİŞİLİK AİLEYİ DAĞITTI

Saldırılar, Gazze Şeridi’nde masum çocukları annelerinden, babalarından, kardeşlerinden ayırdı; aileleri darmadağın etti. İsrail saldırılarından geriye göz yaşlı anneler, babalar, yetim ve öksüz çocukların yanı sıra Gazze’nin birçok bölgesinde göze çarpan enkazlar kaldı.

İsrail’in saldırıları nedeniyle hayallerini toprağa gömmek zorunda kalan ailelerden biri de 7 kişilik Hatab ailesi oldu.

İsrail, Gazzeli ailenin Türkiye hayalini öldürdü

ANNE VE 4 ÇOCUĞU HAYATINI KAYBETTİ

Anne Maha Ebu Hatab, oğulları Suheyb (14), Yahya (11), Abdurrahman (8), Usame (6) ve 5 aylık Ömer'e bayramlıklarını giydirerek yakında ikamet eden ailesinin evine bayramlaşmaya gitmişti.

İsrail ordusu 15 Mayıs'ta Maha ve çocuklarının bayramlaşmak için gittiği Şati Mülteci Kampı'ndaki Hatab ailesine ait evi hedef aldı.

Saldırıda, Maha, oğulları Suheyb, Yahya, Abdurrahman, Usame'nin yanı sıra Hatab ailesinden anne Yasemin Hassan, Yusuf (11), Bilal (9), Meryem (8), ve Yamen (6) yaşamını yitirdi.

Bombardımanın hedefindeki evin enkazından Hadidi'nin 5 aylık oğlu Ömer ile Hatab ailesinin 4 yaşındaki kızı Mariya yaralı kurtarıldı.

İsrail, Gazzeli ailenin Türkiye hayalini öldürdü

5 AYLIK OĞLU ÖMER İLE YALNIZ KALDI

Saldırıda 4 çocuğu ve eşini kaybeden, 5 aylık oğlu Ömer ile bir başına kalan Muhammed el-Hadidi, yaşadıkların anlattı.

Baba Hadidi, saldırıda hayatını kaybeden en büyük oğlu Suheyb’in kuş beslemeyi sevdiğini ve evin tüm işlerini onun yaptığını belirtti.

Suheyb’den geriye beslediği kuşların kaldığını dile getiren Hadidi, oğlunun Türkiye’ye gitmek istediğini ve çalışıp güzel bir hayat kurmayı hedeflediğini kaydetti.

Hadidi, aynı saldırıda hayata gözlerini yuman ikinci çocuğu Yahya’nın ise teknolojik aletlerle ilgilendiğini ve pilot olmayı hayal ettiğini ifade etti.

İsrail, Gazzeli ailenin Türkiye hayalini öldürdü

TÜRKİYE'YE GİTMEK İÇİN TÜRKÇE KURSUNA YAZILMIŞLAR

Kız kardeşi ile 2013’te İstanbul’u ziyaret ettiklerini belirten Hadidi, şunları söyledi:

"O günden bu yana o ülkeye (Türkiye’ye) âşık oldum. Türkiye’yi çok sevdim. Buraya döndükten sonra aileme Türkiye halkının bize karşı davranışlarından bahsettim. Birçok insan onları tanımadığım halde sadece Filistinli olduğum için bana hediyeler verdi. İşte bu durumları anlattığımda çocuklarım ‘Türkiye’ye gidelim orada yaşayalım’ dediler. Ben de onlara 'inşallah bakalım' demiştim."

Hadidi, Türkiye’ye gitme hayaliyle çocuklarına pasaport çıkarttığını, Türkçe kursuna bile yazıldıklarını aktardı.

İsrail, Gazzeli ailenin Türkiye hayalini öldürdü

''TÜRKİYE'YE GİTMİYOR MUYUZ?''

Türkçe kursunun ilk kurunu tamamladıktan sonra Türkiye’ye gitmek için gerekli evrakları hazırlamaya başladıklarını dile getiren Hadidi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuklarım da Türkiye’ye âşık olmuşlardı. Adı Türkiye olan her şeye. Hatta Abdurrahman da ‘hadi gidelim’ deyip dururdu. Oğlum Suheyb bile o son gün, evin vurulduğu günün sabahında 'Baba gitmiyor muyuz' diye sormuştu. Ben de ona pasaportları hazırlıyorum demiştim."

Türkiye’ye gitmek için oğulları Usame ve Abdurrahman için aldığı pasaportları gösteren acılı baba, "Abdurrahman birkaç gün önce ‘Baba artık gidelim, yeter’ demişti. Bu da Yahya’nın pasaportu, ben de hazırlıkları tamamlamaya çalışıyordum." ifadelerini kullandı.

Evin en büyük oğlu Suheyb’in kendi elleriyle hazırladığı ay yıldız da ailenin Türkiye sevgisini gözler önüne seren hatıralar arasında kaldı.

İsrail, Gazzeli ailenin Türkiye hayalini öldürdü

İsrail, Gazzeli ailenin Türkiye hayalini öldürdü