Euro
10.0451
0.5%
Dolar
8.3179
0.05%
Altın
479.66
0.41%
Borsa
1.426
0.39%
Bitcoin
472.491
2.02%
19ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 19 C
  İsrail polisi Mescid-i Aksa cemaatine saldırdı

  İsrail polisi Mescid-i Aksa cemaatine saldırdı

  İbadet eden Müslümanlara ses bombası ve plastik mermiyle müdahale ettiler. Yaralananlar oldu.
  • 19.07.2017 - 10:42

  Kudüs'te yaşanan olaylarda İsrail askerlerine saldırı girişimde bulunduğu öne sürülen 3 Filistinli genç öldürülmüştü.

  İsrail polisi 3 Filistinliyi öldürdü VİDEO

  NAMAZ KILAN CEMAATE SALDIRDILAR

  İsrail güçleri, bu defa Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurulan elektronik metal arama dedektörü uygulamasını protesto etmek amacıyla yatsı namazını Aslanlı Kapı'nın yakınında kılan Filistinlilere dün müdahale etti.

  İsrail polisinin müdahalesi VİDEO

  İsrail güçlerinin aşırı güç kullanarak dağıtmaya çalıştığı cemaatte bulunan Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh Sabri de plastik mermiyle yaralandı.

  İsrail polisi Mescid-i Aksa cemaatine saldırdı #1

  Şeyh Sabri'nin yanı sıra en az 14 Filistinlinin yaralandı; hafif yaralanan 20 Filistinli de olay yerinde tedavi edildi.

  Bu arada Müdahalede sırasında yaralanan Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri hastaneden taburcu edildi.

  İsrail polisi Mescid-i Aksa cemaatine saldırdı #2

  Hastaneden çıkan Şeyh Sabri, namazdan önce yaşananlara dair, El-Esbat kapısında çok sayıda kişiyle yatsı namazını kılmak üzere toplandıklarını, namaz öncesi güzel konuşmalar yapıldığını söyledi.

  CEMAAT PLASTİK MERMİ İLE HEDEF ALINDI

  Şeyh Sabri, İsrail polisinin namazdan sonra cemaati hedef aldığını belirterek, şunları söyledi: "Yatsı namazını eda ettikten sonra bir anda ses bombaları atılmaya başladı. Plastik mermi ile cemaat hedef alındı. Bir anda izdiham yaşandı ve yaralananlar oldu. İsrail polisinin plastik mermiyle müdahalesinde ben de yaralandım. Daha sonra hastaneye kaldırıldım ve hamdolsun şu anda iyiyim. Çok şükür vücudumda herhangi bir kırılma yok, ciddi bir yaralanma yok."

  İsrail polisi Mescid-i Aksa cemaatine saldırdı #3

  Filistinlilerin İsrail'in Mescid-i Aksa'nın statüsünü "metal arama dedektörlerle" hedef almasını kabul etmeyeceğini belirten Şeyh Sabri, "Kudüslüler Mescid-i Aksa'yı korumak için ısrarcı olmaya devam edecekler. İsrail işgal gücünün Harem-i Şerif'in kapılarına koyduğu dedektörlerini reddetme yönündeki tepkilerini sürdürecekler. Bu cihazlar kaldırılana kadar Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda vakit namazlarını eda edecekler." diye konuştu.

  İsrail polisi Mescid-i Aksa cemaatine saldırdı #4

  "İŞGALCİLERİN EGEMENLİK ÇABALARINI REDDEDİYORUZ"

  Şeyh Sabri İsrail'in cuma gününe kadar bu cihazları kaldırmadığı takdirde Filistinlilerin mücadelesine devam edeceğini belirterek şunları söyledi:

  "Çünkü bu cihazlar, Mescid-i Aksa'ya ciddi bir saldırı anlamı taşıyor. Müslümanların kendi iç işlerine müdahale anlamına geliyor. Biz de buradan Mescid-i Aksa'nın Müslümanlara ait olduğunu bir kez daha yineliyor ve idaresinin de Müslümanlara ait olması gerektiğini vurguluyoruz. İsrail işgal gücünün her türlü egemenlik çabalarını reddediyoruz. Cuma namazlarını, bu cihazlar kaldırılmazsa yollarda kılacağız. Eğer kaldırılırsa biz de Harem-i Şerif'te namazımızı eda edeceğiz. Bu metal arama dedektörleri çok açık bir şekilde Mescid-i Aksa'ya bir müdahaledir. İşgal gücünün her türlü egemenlik kurma çabalarını reddediyoruz."

  İsrail polisi Mescid-i Aksa cemaatine saldırdı #5

  ARAP VE İSLAM DÜNYASINA ÇAĞRI

  Şeyh Sabri Arap ve İslam dünyasının Mescid-i Aksa'ya karşı sorumluklarını yerine getirmediğine vurgu yaparak, "Biz Arap dünyasının Mescid-i Aksa'ya yönelik suskunluğundan dolayı büyük üzüntü içerisindeyiz. Çünkü çok açık bir meydan okuma ile karşı karşıyayız. Bütün Arap ve İslam dünyasına sorumluluğunu üstlenme çağrısı yapıyoruz." dedi.

  İsrail polisi Mescid-i Aksa cemaatine saldırdı #6

  Mescid-i Aksa'nın Mekke ve Medine kadar kutsal olduğuna dikkati çeken Şeyh Sabri, sözlerine şöyle devam etti:

  "Çünkü Aksa sadece Filistinlilerin değil bizatihi tüm Müslümanlarındır. En az Mekke ve Medine kadar kutsaldır. Sorumluluğu çok ağırdır. Arap ve Müslümanların burayı görmezden gelmesi caiz değildir. Mescid-i Aksa'ya önem veren Müslümanların İsrail işgal gücüne baskı yapması ve uygulamalarından vazgeçirmesi gerekir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir