Petrol
89.66
0.90%
Euro
18.3938
0.92%
Dolar
18.5744
0.13%
Altın
1.02
0.66%
Borsa
3431
0.00%
Bitcoin
373.888
3.90%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C
  İstanbul'da 3 başkonsoloslukta sarı toz alarmı

  İstanbul'da 3 başkonsoloslukta sarı toz alarmı

  İstanbul'da bulunan Kanada, Belçika ve Almanya başkonsoloslukları sarı toz alarmına geçti.
  • 24.10.2014 - 12:47

  İstanbul da 3 başkonsoloslukta sarı toz alarmı #1

  İstanbul'da 3 konsolosluğa içinde sarı toz olan zarf gönderildiği bildirildi. Alınan bilgiye göre zarf, Kanada, Belçika ve Almanya başkonsolosluklarına gönderildi.

  LEVENT'TEKİ KANADA BAŞKONSOLOSLUĞU'NDA PANİK

  Levent'te bir iş merkezinin 16. katında bulunan Kanada Başkonsolosluğu'na gelen zarfın içindeki sarı renkli toz paniğe neden oldu. Başkonsolosluk görevlileri sabah geldiklerinde gördükleri zarfı açtı. Zarfın içinden sarı renkli toz çıktı. Bunun üzerine durum polis bildirildi. Başkonsolosluğa gelen olay yeri inceleme ekipleri, bomba uzmanları ile sağlık ekiplerine haber verdi.

  DİĞER BAŞKONSOLOSLUKLARDA DA İNCELEME BAŞLATILDI

  Alarma geçen AFAD ekipleri de Kanada, Belçika ve Almanya başkonsolosluklarında inceleme başlattı.Yaşanılan olayla ilgili incelemesini sürdüren Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

  ''GEREKLİ İŞLEMLER YAPILDI''

  "Kanada'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda açılan bir zarfın içinden sarı renkte toz maddesi çıkması üzerine AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoloji ve Nükleer (KBRN) ekipleri hızla olaya müdahale etti. KBRN ilk müdahale ekiplerinin olay yerine intikali sırasında, AFAD Merkez KBRN Ekibi koordinasyonu sağlayarak konsolosluk yetkililerine alınması gereken ilk tedbirler hakkında bilgi verdi. Olay yerine ulaşan İstanbul İl AFAD KBRN ekipleri, şüpheli zarfı prosedürlerine uygun olarak gerekli işlemlere tabi tuttu"

  "ALAN VE KİŞİ DEKONTAMİNASYON İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR"

  "Zarfın açıldığı odanın havalandırma sistemi kapatılarak maddeyle temasa geçmiş olabilecek kişilerin kattan ayrılmamaları sağlandı; çapraz kontaminasyon engellendi. Başkonsolosluktan alınan bilgiye göre; zarfı açan 1 kişi doğrudan, aynı ortamda bulunan 6 kişi ise dolaylı olarak maddeye maruz kaldı. Olay yerine ulaşan KBRN İlk Müdahale Ekipleri numune alma işlemini tamamladı; alan ve kişi dekontaminasyon işlemleri ise devam ediyor. Olay yerinde hazır bulunan UMKE Ekipleri, madde ile temasa geçmiş olabilecek kişilere gerekli tıbbi desteği sağlamaktadır. İstanbul İl AFAD KBRN ekibi tarafından alınan numunelerin güvenliği sağlandı ve Ankara'da Hıfzısıhha laboratuvarlarında incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim etti"

  İstanbul'da 3 başkonsoloslukta sarı toz alarmı İZLE


  Görüş Bildir