İstanbul'da 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüşüm süreci başladı

İstanbul'da temmuz ayında yapılan toplantıda, 1000 yeni taksi teklifi UKOME tarafından reddedilmişti.

Aynı toplantıda 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye çevrilmesi teklifi ise kabul edilmişti.

BAŞVURULAR BAŞLADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, başvurular bugünden itibaren Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün Bakırköy ve Kartal'daki hizmet birimlerine yapılabilecek.

Son başvuru tarihi 26 Ekim olarak belirlenirken, bizzat araç sahipleri veya vekaletname sahipleri tarafından yapılabilecek başvurulara ilişkin iş ve işlemler ücretsiz olacak.

NOTER HUZURUNDA KURA ÇEKİMİ YAPILACAK

Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından hat bazında başvurular listelenecek ve taksi dönüşümü yapılacak araç sayısından fazla başvuru olması durumunda noter huzurunda kura çekimi yapılacak.

Hat bazında, taksi dönüşümü yapılacak araç sayısından az veya eşit başvuru olması durumunda kuraya gerek olmaksızın tüm başvuru sahipleri, kura sonucunda taksi dönüşümüne hak kazanmış olarak değerlendirilecek.

İstanbul'da 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüşüm süreci başladı

YENİ TAKSİ PLAKALARI TAHSİS EDİLECEK

Kura sonucunda taksi-dönüşüme hak kazanan araçların, minibüs ve taksi-dolmuş plakaları iptal edilerek kendilerine yeni taksi plakaları tahsis edilecek.

Tahsis belgelerini teslim alan esnaf, UKOME kararında yer alan özelliklere sahip ve sıfır kilometre kullanılmamış bir araç temin ederek işletmeye başlayabilecek.

İstanbul'da 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüşüm süreci başladı