İstanbul'da aile sağlık merkezinde tartışma
DHA

İstanbul'da görevli Opr. Dr. Salih Cenap Çevli, pandeminin ilk dalgasında salgına yenik düşenlerdendi.

Salih Cenap Çevli, yoğun bakımdaki son dakikalarında bile videolar çekerek halkı salgına karşı uyarmaya çalışmıştı.

Salih Cenap Çevli'nin eşi Pınar Çevli, engelli kızına elektronik bez raporu ile reçete yazdırabilmek için bugün Eyüp'teki aile sağlık merkezine gitti.

AİLE HEKİMİ OLAY ÇIKARDI

Çevli'nin iddialarına göre; doktor önce isim soyisim bilgisiyle bez raporuna ulaşamadı. Bunun üzerine raporun aslını istedi. Çevli, aslının kendilerinde olmadığını belirttiği raporun, elektronik olarak sistemde kayıtlı olduğunu ve isim soyisim ile değil T.C. numarasıyla girilirse görebileceğini izah etmeye çalıştı. Buna öfkelenen doktor E. A., Çivli'ye ve koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden eşi Salih Cenap Çevli'ye hakaret etti.

İstanbul'da aile sağlık merkezinde tartışma VİDEO

"HAKARETLER YAĞDIRDI"

Olayla ilgili konuşan Pınar Çevli, "26 Mayıs 2020 tarihinde eşimi kaybettim. 3 çocuğum var, çocuklarımdan biri engelli. Bugün engelli çocuğumun elektronik ortamda olan bez raporu reçetesi için bu aile sağlık merkezine geldim. Doktora durumu anlattım. Bez yazdırmak istediğimi söyledim. Doktor hanım ise 'raporunuz olmadan yazamam' dedi. Ben de kendisine 'hocam bizim raporumuz elektronik, sistemden girmeniz yeterli' dedim. Doktor sistemden raporu göremediğini söyleyince ben de medikal firmadan raporu istedim. Raporun gelmesini beklerken doktora 'sizleri nelerle uğraştırıyoruz' dedim. Doktor da 'sizi devlete hakaret etmekten içeri attırırım' dedi. Kendisine bunun bir hakaret olmadığını söylememe rağmen kimliği yüzüme attı.

"EŞİM İÇİN 'İYİ Kİ GEBERMİŞ' DEDİ"

Kimliği yere attıktan sonra doktora, koronavirüsten hayatını kaybeden Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Salih Cenap Çevli'nin eşi olduğumu söyledim. Doktor da 'iyi ki gebermiş kurtulmuş sizden' dedi. O esnada oğlum doktora 'hocam üzerinizde önlük var yapmayın. Benim babam da bir doktordu' dedi. Ardından bana, oğluma küfrederek bizi dışarı çıkardı. Dışarı çıktıktan sonra ilçe sağlık ekiplerini ve 155'i aradım. İlçe sağlıktan denetim için ekipler geldi."

İstanbul'da aile sağlık merkezinde tartışma

"DOKTOR ÖZÜR DİLEMELİ"

Hiçbir zaman sağlık çalışanlarıyla gurur duymaktan vazgeçmeyeceğinin söyleyen Çevli, "Bir sağlık çalışanı hiçbir zaman bir vatandaşa böyle davranma hakkına sahip değildir. Benim eşim ölmüş olabilir. Eşim giderken bana 3 tane evlat emanet etti. Ben son nefesime kadar eşime en ufak bir hakaret ettirmem. Eşime hakaret ettirirsem benim eşim uyuyamaz. Doktor hanımın aile yakınları özür dilemek için yanımıza geldi. Ancak doktor hanımın aile yakınları değil, kendisinin yaptığı hatanın farkına varması lazım" ifadelerini kullandı.

"BABAM HASTALARININ GÖZÜNÜN İÇİNE BAKARDI"

Salih Cenap Çevli'nin oğlu Arda Tunç Çevli ise "Doktor 'iyi ki ölmüş kurtulmuş sizden' dedi. Hocam 'sizin üzerinizde de bir önlük var nasıl böyle söyleyebiliyorsunuz' dedim. Sonrasında ağza alınmayacak hakaretlerle bizi odasından çıkardı. Ben de doktor olmak istiyorum. Fakat bu şekilde bir doktor olmak istemiyorum. Babam gibi bir doktor olmak istiyorum. Babam hastalarının gözünün içine bakarak 'efendim' derdi." diye konuştu.

İNCELEME BAŞLATILDI

Pınar Çevli'nin şikayetleri üzerine Eyüp İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Eyüp'teki aile sağlık merkezine giderek olaya ilişkin inceleme başlattı. Öte yandan, doktor E. A. iddialara ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

İstanbul'da aile sağlık merkezinde tartışma

İstanbul'da aile sağlık merkezinde tartışma

İstanbul'da aile sağlık merkezinde tartışma

İstanbul'da aile sağlık merkezinde tartışma

İstanbul'da aile sağlık merkezinde tartışma

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)