İstanbul’da elektrikli scooter denetiminde ilginç anlar

Ülke genelinde, pandemiyle birlikte kullanım oranında artış gözlenen elektrikli scooterlar için denetimler daha da artırıldı.

Bu kapsamda İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Beşiktaş Kuruçeşme’de scooter denetimi gerçekleştirildi.

KURAL İHLALLERİNE CEZA

Elektrikli scootera birden fazla kişi olarak binenler, sırt çantası haricinde yük taşıyanlar ve yaya yolundan gidenler tek tek durduruldu. Durdurulan şahıslara kurallara uymadıkları gerekçesiyle 314'er lira para cezası uygulandı.

Elektrikli scooter cezası yazılan genç: Normalde 3-4 kişi biniyorduk

"ARABAYA 5-10 KİŞİ BİNİYOR, BUNA NEDEN BİNİLMİYOR"

Ayrıca denetimlerde polis ekipleriyle sürücüler arasında ilginç anlar da yaşandı.

Yeni genelgeden haberdar olmadığını belirten sürücü Ali Rıza Küskü şunları söyledi:

“Çok saçma. Madem böyle bir yasa var o zaman martıları da çıkarmayın. Arabaya 5-10 kişi binebiliyoruz da buna neden 2 kişi binemiyoruz.

"ÇOK SAÇMA, BÖYLE İLERLEMEZ"

Ben daha önce kaza falan yapmadım, hiç yaşamadığım için bilemiyorum ama bence çok saçma. Zaten şunun fiyatı ne ki biz 314 lira ceza yiyoruz? Parasından yana sıkıntı yok ama çok saçma, böyle ilerlemez.”

İstanbul’da elektrikli scooter denetiminde ilginç anlar

"NORMALDE 3-4 KİŞİ BİNİYORDUK, BUGÜN ŞANSA 2 KİŞİ YAKALANDIK"

Arkadaşı ile birlikte elektrikli scootera binen sürücü Burak Taş ise “Az önce martıya bindik, memur arkadaşlar ceza yazdılar. Olsun yazsınlar, sıkıntı yok çünkü 2 kişi bindik, yani hata bizde. Bir daha binmeyiz artık. 314 lira ceza yedik. Biz zaten 2 kişi ödeyeceğiz cezayı. Tek ben binmedim. Biz normalde 3-4 kişi biniyorduk ama bugün şansa 2 kişi yakalandık.” ifadelerini kullandı.

Denetim süresince durdurulup ceza kesildikten sonra gerekli uyarı ve hatırlatmalar yapılan sürücülerin yanı sıra, artan denetimler sonrası vatandaşların bir çoğunun kurallara uygun biçimde elektrikli scooter kullandığı görüldü.

Elektrik scooter kullanımına yönelik denetimlerin süreceği öğrenildi.

İstanbul’da elektrikli scooter denetiminde ilginç anlar