İstanbul'da fuhuş çetesine operasyon: 4 kişi tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen bir soruşturmada; biri Kenyalı, 8’i Özbekistan uyruklu 9 yabancı kadına zorla fuhuş yaptırdıkları öne sürülen bir suç çetesi tespit edildi.

Söz konusu soruşturma kapsamında harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, çeteye yönelik geniş çaplı çalışma başlattı. Liderliğini İ.Y.’nin yaptığı fuhuş çetesinin, yöneticiliğini H.Y. ve İ.B.’nin gerçekleştirdiği tespit edildi.

TEHDİT, DAYAK, BASKI...

İddiaya göre İ.Y. liderliğindeki çetenin, yurt dışından çeşitli bağlantılarla buldukları yabancı uyruklu kadınları, ‘iş bulma’ vaadiyle kandırarak Türkiye'ye getirdikleri, kadınları borçlandırarak pasaportlarına el koyup, ‘tehdit’, ‘dayak’ ve ‘baskı’ uygulayarak zorla fuhuşa sürükledikleri tespit edildi.

İstanbul’un Beşiktaş ve Şişli gibi merkez ilçelerinde emlakçılardan “günübirlik” diye tabir edilen kiralık ev kiralayan çete üyeleri, kadınlara bu evlerde para karşılığı fuhuş yaptırdıkları ileri sürüldü.

İstanbul'da fuhuş çetesine operasyon: 4 kişi tutuklandı

İstanbul'da fuhuş çetesine operasyon: 4 kişi tutuklandı VİDEO

6 AY SÜREN TAKİP SONUÇ VERDİ, 9 KADINA ULAŞILDI

Başlatılan soruşturmayı derinleştiren polis, 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardın fuhuş çetesine yönelik 11 Ekim’de eş zamanlı operasyon düzenledi.

Çete üyelerinin saklandıkları adreslere ve kadınların fuhuş yaptırıldığı günlük kiralanan evlere yapılan baskınlarda biri Kenya, sekizi Özbekistan uyruklu toplam 9 kadın kurtarıldı.

Eş zamanlı operasyonlarda çete lideri İ.Y., çetenin yöneticileri H.Y. ve İ.B. ile örgüt üyesi H.N.‘nin de aralarında bulunduğu 10 şüpheli yakalandı.

Gözaltına alınan fuhuş çetesi üyeleri, sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Baskın yapılan adreslerde gerçekleştirilen aramalarda ise 3 bin 300 paket cinsel içerikli malzeme, 14 cep telefonu, fuhuş ticaretinden elde edildiği değerlendirilen 6 bin 80 TL, 102 dolar ve 50 euro paranın yanı sıra, kirli ticaretin listesinin tutulduğu 3 defter ve bir pasaport ele geçirildi.

İstanbul'da fuhuş çetesine operasyon: 4 kişi tutuklandı

ÇETE LİDERİ VE ADAMLARI TUTUKLANDI

Polisteki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından çete üyeleri, 14 Ekim’de “İnsan Ticareti” ve “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma” iddialarıyla suçlarından adli makamlara sevk edildi.

Mahkemeye çıkarılan şüphelilerin 6'sı hakkında “adli kontrol” hükümleri uygulanarak salıverildi. Suç örgütü lideri İ.Y., örgüt yöneticileri H.Y. ve İ.B. ile örgüt üyesi H.N. ise tutuklanarak cezaevine konuldu.

İstanbul'da fuhuş çetesine operasyon: 4 kişi tutuklandı

İstanbul'da fuhuş çetesine operasyon: 4 kişi tutuklandı