AA

İstanbul Valisi Vali Davut Gül, geçtiğimiz günlerde"İstanbul'da hiç kimse sokakta yaşamamalı." sloganıyla yeni bir çalışma başlattı.

Bunun ardından İstanbul Valiliği, “Hiç kimse sokaklarda yaşamayacak” sloganıyla örnek bir uygulamayı devreye soktu.

Valilik bu kapsamda, evi olmayan ve sokaklarda yaşayan vatandaşları kalıcı olarak kamu misafirhanelerine yerleştirmeye başladı.

Valilikten yapılan açıklamada, kentin sokaklarında yaşayan evsiz vatandaşların Valilikçe kalıcı olarak kamu misafirhanelerine yerleştirildiği, bu kapsamda ilk uygulamanın 23 Eylül'de yapıldığı belirtildi.

Uygulama kapsamında, sokakta yaşayan 69 evsiz vatandaşın kamu kurum ve kuruluşlarının evsizler için oluşturduğu merkezlere yerleştirildiği ifade edildi.

"İstanbul’da hiç kimse sokakta yaşamayacak"

Öte yandan bu kişilerin kullandığı baraka ve kulübe gibi yerlerin ekipler tarafından toplandığı aktarılan açıklamada, şöyle devam edildi:

İstanbul Valisi Davut Gül’ün göreve geldiğinde verdiği 'İstanbul’da hiç kimse sokakta yaşamamalı' talimatının ardından çalışmaların ilk etabı tamamlandı. Söz konusu çalışmayla İstanbul’da hiç kimse sokakta yaşamayacak.

Kalacak yeri olmayan vatandaşlarımız, kamu kurumlarının hazırladığı evsiz misafirhanelerinde, kapasite aşımı durumunda ise anlaşmalı otellerde kalacak. Evsiz vatandaşlarımızın sağlık sorunları bulunuyorsa tedavi ve rehabilitasyon süreçleri takip edilecek.

Talep eden evsizler, meslek edindirme kurslarına alınarak meslek edinmeleri sağlanacak. İstanbul Valiliğinin koordinasyonunda yürütülen çalışmalar Emniyet, Jandarma, Zabıta ve Sosyal Hizmet ekipleri tarafından gerçekleştirilecek. Çalışmayla, İstanbul’daki 'evsiz' sorununun kalıcı olarak çözülmesi hedeflenmektedir.

"Herkesin evsizler hakkında bilgi vermesini bekliyoruz"

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Bütün İstanbullulardan evsiz vatandaşlarımızın sıcak bir ortamda hayat sürebilmeleri için çevrelerindeki evsizler hakkında 112 Acil Hattı'na bilgi vermelerini bekliyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)