İstanbul'da toplu taşımada yeni önlemler
AA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamada, Ulaşım Daire Başkanlığı’nın pandemi nedeniyle uygulanmaya başlanan sokağa çıkma kısıtlaması dışında kalan saatlerde toplu ulaşımda aksama yaşanmaması için bazı kararlar aldığı belirtildi.

Açıklamada, araçlardaki yolcu yoğunluğunun azaltılmasını amaçlayan kararlar şöyle sıralandı:

KADEMELİ HAT DÜZENLEMELERİ YAPILACAK

"İETT ve Özel Halk Otobüslerinde arızalı olmayan tüm araçlar işletmede olup, her bir hatta mümkün olan en sık sefer sıklığı ile işletme yapılmaya devam edilecek.

Pik saatlerde yolcu yoğunluğu diğerlerine göre nispeten az olan ve İl Hıfzıssıhha Kurulunca belirlenen kapasitelerin altında hizmet veren hatlardaki otobüsler, yolcu yoğunluğu yaşanan hatlara kaydırılarak, sefer aralıkları düşürülecek. Bu amaçla bu hafta içerisinde tespitler yapılarak 07 Aralık 2020 tarihinden itibaren kademeli olarak hat düzenlemeleri yapılacak.

İstanbul'da toplu taşımada yeni önlemler

METROBÜSTE SAAT 21.00'DEN SONRA SEFERLER SEYREKLEŞECEK

Metrobüs hattında saat 21.00'den sonra seferler seyrekleşecek.

Bu saatlerde çalışan şoförler, gün içerisindeki saatlere kaydırılarak sefer aralıkları düşürülecek.

Böylece, gün içerisindeki sefer sayısı arttırılacak.

6 METROBÜS ARACI SERVİSE HAZIR BEKLETİLECEK

06.00-21.00 saatleri arasında anlık yolcu yoğunluklarını önlemek için 6 metrobüs aracı servise hazır şekilde yedek olarak bekletilecek.

Raylı sistemlerde doruk saatlerde maksimum kapasite ile hizmet verilecek.

ŞEHİT HATLARI'NDA EK SEFER İLAVESİ

Şehir Hatları'nda iskele ve gemi kapasitelerine göre turnike ayarlamasına devam edilecek. Yolcu talebinin gemi kapasitesini aşması durumunda ek sefer ilavesi yapılacak.

Toplu taşıma araçlarında bilinçlendirmeyi artırmak üzere maske kullanımı ve fiziksel mesafelere ilişkin anons yapılacak, bu konudaki kurum içi ve kurum dışı denetimler artırılacak."

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)