Petrol
76.59
-0.75%
Euro
19.6659
0.40%
Dolar
18.6418
0.05%
Altın
1.072
0.17%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.407
2.30%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C
  İttifaklar, HSK seçimi için uzlaştı

  İttifaklar, HSK seçimi için uzlaştı

  Hakimler ve Savcılar Kurulu seçimleri için Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı anlaştı. Anlaşmaya göre HSK seçimlerinde 4 üyeyi Cumhur İttifakı, 3 üyeyi Millet İttifakı belirleyecek.
  • Haber Merkezi
  • 20.05.2021 - 11:01
  • Güncelleme : 20.05.2021 - 15:18

  Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Adalet Bakanı ve Bakan Yardımcısı haricindeki 11 üyesinin görev süresi 7 Haziran'da sona erecek.

  Bu nedenle kısa bir süre önce yeni HSK üyelerinin belirlenmesi için seçim süreci başladı.

  Meclis Başkanlığı'na 118 isim HSK üyesi olmak için başvuruda bulundu.

  Karma Komisyondaki aday belirleme sürecinin kuraya kalmaması için bir süredir Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasında yoğun bir görüşme trafiği söz konusuydu.

  CUMHUR İTTİFAKI İLE MİLLET İTTİFAKI UZLAŞTI

  Uzun süren temasların ardından uzlaşı arayışının sonuç verdiği öğrenildi.

  Uzlaşma kapsamında Meclis'in belirleyeceği 7 isimden 3'ü, Millet İttifakı'nın işaret edeceği isimlerden, 4'ü ise Cumhur İttifakı'nın önereceği isimler arasından seçilecek.

  ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL: YARGI 84 MİLYONUN YARGISIDIR

  Adalet Bakanı Abdullhamit Gül, Meclis’te yeni HSK üyelerinin belirleneceği Karma Komisyonu toplantısı öncesi sürece dair Habertürk'e özel açıklamalarda bulundu. Milletin oylarıyla seçilen parlamentonun HSK’ya üye seçmesinin demokratik meşruiyet anlamında çok önemli bir gelişme olduğunu belirten Bakan Gül, “Yargı 84 milyonun yargısıdır. Ve 84 milyonun temsilcilerinin bulunduğu Meclis’te de bu tercihin uzlaşmayla ortaya konması bu süreçte ülkemiz adına olumlu bir gelişmeyle neticelenmesi beklentimizdir” dedi.

  Bakan Gül uzlaşma perspektifleri nedeniyle siyasi partilere teşekkür etti.

  İttifaklar, HSK seçimi için uzlaştı #1

  HSK ÜYELERİ NASIL BELİRLENİYOR

  13 üyeden oluşan HSK’nın Adalet Bakanı ve Bakan Yardımcısı haricindeki 11 üyesinin görev süresi 7 Haziran’da sona erecek.

  Adalet Bakanı ve bir Bakan Yardımcısı kurulun doğal üyesi. Diğer 11 üyeden 4’ünü Cumhurbaşkanı, 7’sini ise Meclis seçiyor. Cumhurbaşkanı 4 üyeyi birinci sınıf adli ve idari yargı hakim-savcıları arasından, Meclis ise 7 HSK üyesinden üçünü Yargıtay, birini Danıştay üyeleri arasından üçünü ise hukukçu öğretim üyeleri ile meslekte 15 yılını doldurmuş avukatlar arasından seçiyor.

  HSK ADAYLARI

  TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon, TBMM tarafından Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) seçilecek 7 üyenin üç katı adayı belirledi.

  Karma Komisyon, HSK üyeliği adayları seçimi için AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı.

  Alt komisyon üyelerine çalışmaları için teşekkür eden Bozdağ, daha sonra alt komisyon başkanı olarak TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç'a söz verdi.

  Alt komisyonun çalışmalarına ilişkin Karma Komisyon'a bilgi veren Tunç, aday adayı başvurularının tek tek incelendiğini, yoğun çalışmaların ardından hazırladıkları raporu Karma Komisyona sunduklarını söyledi.

  GENEL KURUL SEÇİM SÜRECİ

  TBMM Genel Kurulu, 7 Haziran'a kadar 7 HSK üyesini seçecek.

  Karma Komisyon tarafından belirlenen 21 aday arasından her bir üye için ayrı ayrı gizli oyla seçim yapılacak. Birinci oylamada üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu, bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu gerekecek. İkinci oylamada da üye seçilemezse, en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulü ile üye seçimi gerçekleştirilecek.

  Seçilecek HSK üyeleri 4 yıl görev yapacak.


  Görüş Bildir