Euro
15.4972
-0.34%
Dolar
13.6685
-0.14%
Altın
785.03
0.03%
Borsa
2.005
0%
Bitcoin
698.442
-2.11%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  İzmir'de asistan doktor Kadir Songür'ü yaralayan sanığa 20 yıl hapis

  İzmir'de asistan doktor Kadir Songür'ü yaralayan sanığa 20 yıl hapis

  İzmir'de asistan doktor Kadir Songür'ü jiletle boğazından yaralayan sanık, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı, cezada indirim uygulanmadı.
  • AA
  • 23.09.2020 - 16:01

  16 Ekim 2019'da diş ağrısı şikayetiyle geldiği İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Servisi'nde istediği kırmızı reçeteli ilacı yazmayan doktor Kadir Songür'e jiletle saldıran Bayram K.'nın cezası belli oldu.

  Saldırıdan sonra hastaneden kaçan ve karıştığı bir gasp olayı neticesinde yakalanıp tutuklanan Bayram K., bugün hakim karşısına çıktı.

  MAĞDUR DOKTOR DURUŞMAYA KATILMADI

  İzmir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına Songür'ün eşi Çisel Yazan Songür, annesi Nergis Songür, babası Mehmet Songür ve taraf avukatları katıldı.

  Tutuklu sanık Bayram Kaynak ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

  Duruşmada söz alan İzmir Tabip Odası Avukatı Mithat Kara, "Bu olay tüm sağlık çalışanlarını ilgilendiriyor. Vereceğiniz kararla tüm sağlık çalışanlarının içine su serpeceksiniz. Üst hadden ceza verilmesini talep ediyoruz" dedi.

  Songür'ün avukatı İsmail Can Yavuz da üst hadden ceza tayini uygulanması gerektiğini ifade etti.

  İzmir'de asistan doktor Kadir Songür'ü yaralayan sanığa 20 yıl hapis VİDEO

  BERAATİNİ TALEP ETTİ

  Son sözleri sorulan Kaynak ise beraatini talep ederek, "Başka bir isteğim ve söyleyecek sözüm yoktur" dedi.

  İNDİRİMSİZ 20 YIL CEZA ALDI

  Mahkeme heyeti, 'görevi başındaki kamu görevlisini kasten öldürme' suçundan Kaynak'a ağırlaştırılmış müebbet cezası verirken, meydana gelen olayın teşebbüste kalması sebebiyle 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasına ve tutukluluk halinin devamına hükmetti. Heyet, sanık Kaynak için hiçbir indirim de uygulamadı.

  İzmir de asistan doktor Kadir Songür ü yaralayan sanığa 20 yıl hapis #1

  AİLE KARARDAN MEMNUN

  Kararın ardından açıklamalarda bulunan anne Songür, verilen cezadan memnun olduklarını söyledi.

  Songür, "Sanığın 20 yıl hapis cezası alması oldukça sevindirici. Bu cezalar artarak devam etsin ki sağlıkta şiddet son bulsun. Karşı tarafın taleplerinin mahkemede kabul görmemesi ve indirim uygulanmaması da oldukça önemliydi. Son günlerde sağlıkta şiddet olayının tırmanmasının üzerine bu kararın daha önemli olduğunu düşünüyorum. Tüm bu süreçte bizi yalnız bırakmayan Sağlık Bakanımıza, İl Sağlık Müdürümüze ve Türk Tabipler Birliği ile tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

  Kadir Songür'ün eşi Çisel Yazan Songür ise, "Sağlıkta şiddetin sona ermesini ve hekimlerin huzur içinde çalışmasını istiyorum. Yaşanılan bu travma ve stresin hiçbir cezada karşılığı olmadığını düşünsem de kararla içimize su serpildi. Umarım bugün çıkan karar emsal niteliği taşır" diye konuştu.  Cezanın en üst sınırdan verildiğinin altını çizen Avukat Mithat Kara, "Karar beklediğimiz şekilde geldi. Kararın sağlık çalışanlarının içine su serpmesini talep etmiştik. Mahkemenin cezayı en üst sınırdan verip indirim sebeplerini uygulamaması bizler için sevindirici oldu" dedi.

  İzmir de asistan doktor Kadir Songür ü yaralayan sanığa 20 yıl hapis #2

  İzmir de asistan doktor Kadir Songür ü yaralayan sanığa 20 yıl hapis #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir