Dolar
8.3373
0.5911%
Euro
9.7347
0.5557%
Altın
1870.64
0.1482%
Borsa
1115.55
-1.015%
G. Altın
501.445
0.8164%
Bitcoin
111877.22
-0.6597%
16ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 16 C

  İzolasyonda olan çalışanlar iş göremezlik ödeneği alacak

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs sebebiyle izolasyonda olan çalışanların, hastaneye gitmelerine gerek kalmadan iş göremezlik ödeneği alacağını duyurdu.
  • AA
  • 07.10.2020 - 10:12
  İzolasyonda olan çalışanlar iş göremezlik ödeneği alacak

  Koronavirüs nedeniyle tedavi gören ve yüksek bulaşma riski bulunan çalışanlarla ilgili yeni bir düzenleme yapıldı.

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, filyasyon ekipleri tarafından risk oranları tespit edilen çalışanların, sağlık kuruluşlarına başvurmadan iş göremezlik ödeneğinden faydalanacağını açıkladı.

  Yazılı bir açıklama yapan Bakan Selçuk, koronavirüs pandemisinin başından itibaren çalışanlara yönelik verilen desteklere bir yenisini daha eklediklerini belirtti.

  İŞ GÖRMEZLİK RAPORU ALMAK KOLAYLAŞTI

  Bakan Selçuk, geçici iş göremezlik ödeneği için gerekli olan istirahat raporunu kolaylaştırdıklarını kaydetti.

  İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ ÖDENECEK

  Mevcut uygulamada koronavirüse yakalanan çalışanların istirahat raporu almak için hekimlere başvurduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk, "Artık çalışanlarımızın istirahat raporu almak için tekrardan doktora müracaat etmesine gerek kalmayacak. Filyasyon ekiplerinin, FİTAS (Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi) üzerinden düzenlediği istirahat raporları SGK tarafından otomatik olarak işleme alınabilecek. Böylece çalışanlarımıza karantinada kaldıkları süre için düzenlenen raporlara ait iş göremezlik ödeneklerini ödeyeceğiz." dedi.

  HASTANELERDEKİ YÜK DE HAFİFLEYECEK

  Bakan Selçuk, uygulamaya ilişkin, "İzolasyonda olması nedeniyle çalışamayan vatandaşlarımızı destekliyoruz. Aynı zamanda toplum sağlığı için bulaş riskini azaltarak, hastanelerimizdeki yükü de hafifletmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

  İzolasyonda olan çalışanlar iş göremezlik ödeneği alacak #1

  Görüş Bildir