Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
390.175
-6.42%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  İbrahim Kalın'a operasyonda YPG ile işbirliği oldu mu sorusu

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Şah Fırat Operasyonu" sırasında "YPG ile işbirliği oldu mu" sorusuna, "Herhangi bir temas, koordinasyon, yardımlaşma söz konusu değildir" diye cevap verdi.
  • 23.02.2015 - 13:24
  İbrahim Kalın'a operasyonda YPG ile işbirliği oldu mu sorusu

  İbrahim Kalın a operasyonda YPG ile işbirliği oldu mu sorusu #1

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Şah Fırat Operasyonu"nun ardından bilgilendirme toplantısı düzenledi.

  Süleyman Şah Türbesi Saygı Karakolu'ndaki askerlerin ve emanetlerin sağlıklı bir şekilde nakledildiğini kaydeden İbrahim Kalın, türbenin yerinin daha önce de iki kez değiştirildiğinin altını çizdi.

  "YPG İLE İŞBİRLİĞİ OLDU MU" SORUSU

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Şah Fırat Operasyonu sürecinde YPG, IŞİD ya da ABD ile temas olup olmadığının sorulması üzerine şunları söyledi:

  "Sayın Başbakanıımızın dün açıkladığı gibi operasyonun selameti açısından müttefiklerimize bilgi verilmiş, Suriye rejimine de bir nota verilmiştir. Fakat bahsettiğiniz diğer örgütlerle herhangi bir temas, koordinasyon, yardımlaşma söz konusu değildir. Bu operasyonun tamamı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kendi kararıdır ve kendi imkan ve kabiliyetleriyle hayata geçirilmiş bir operasyondur"

  İbrahim Kalın'a operasyonda YGP ile işbirliği oldu mu sorusu Video

  "PYD BİZİM İÇİN BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

  "PYD bizim için bir terör örgütüdür. Suriye'deki son derece kırılgan güvenlik yapısı içinde, 'şu örgüt şu bölgeye hakim, şu grup şu bölgeye hakim demek' bile oldukça zordur, farazi olmaktan öteye geçmez. Bunlar her gün değişir, değişebilir, dinamikler çok hızlı bir şekilde değişiyor sahada. Fakat bizim Suriye Eşmesi olarak belirlediğimiz sınırımıza yakın noktadaki yer, Türkiye Cumhuriyeti'nin koruması altındadır. Burada, biz herhangi bir sorun, herhangi bir çatışma ihtimali görmüyoruz."

  SURİYELİ BAKANIN ŞAH FIRAT OPERASYONUNA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI

  "Meşruiyetini yitirmiş, 300 binden fazla insanın ölümüne sebep olmuş, milyonlarca vatandaşını mülteci haline getirmiş bir rejimin, ne bölgede ne uluslararası hukukta, herhangi bir meşruiyeti kalmamıştır. Dolayısıyla yaptıkları bu açıklamanın ne bizim açımızdan ne müttefiklerimiz açısından bir karşılığı söz konusu değildir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir