Euro
15.1968
0.35%
Dolar
13.4069
0.23%
Altın
793.6660
0.47%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
538.367
-5.75%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C
  Karayalçın: Öcalan posterleri çıkınca alanı terk ettik

  Karayalçın: Öcalan posterleri çıkınca alanı terk ettik

  CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, 'Barış Bloku' mitinginin önceden konuştukları gibi gerçekleşmediğini söyledi.
  • 13.08.2015 - 09:27

  Karayalçın: Öcalan posterleri çıkınca alanı terk ettik #1

  CHP İstanbul İl Başkanı olan Karayalçın geçtiğimiz Pazar günü İstanbul’da düzenlenen Barış Bloku mitingine destek verdiklerini ama mitingde açılan Abdullah Öcalan posterleri nedeniyle oradaki CHP’lilerin mitingi terk ettiğini söyledi.

  Karayalçın mitingin, miting öncesi konuşulanlar gibi gerçekleşmediğini de belirtti. Al Jaazera'ya konuşan Karayalçın'ın bu konudaki sözleri şöyle:

  "ÖCALAN POSTERLERİ ÇIKINCA BİZ AYRILDIK"

  "Geçtiğimiz Pazar günü İstanbul’da Bakırköy’de “Barış Bloku” bir miting yaptı. Mitinge blok içinde olan bazı CHP milletvekilleri de katıldı. Sonra bu mitingin CHP içinde sıkıntılara neden olduğu haberleri çıktı. Neydi sıkıntı? Orada 'Silahlar sussun' mesajı vardı ama orada Abdullah Öcalan’ın posterleri çıkınca o milletvekilleri de oradan ayrıldı. CHP milletvekilleri o alanda kalmadı. Abdullah Öcalan posterlerinin bulunduğu bir yerde barıştan söz etmek çok güç değil mi?

  Karayalçın: Öcalan posterleri çıkınca alanı terk ettik #2

  ORADA DÜZ İSTANBULLULAR OLSUN İSTENMİŞTİ

  Abdullah Öcalan posterleriyle bir miting düşünülmemişti. Orada on binlerce, yüz binlerce barıştan yana İstanbullu, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olsun istenmişti. Yani bir partinin bayrağı flaması, bir partinin egemenliği, ağırlığı olmasın, düz İstanbullular olsun istenmişti. Ben Düzenleme Kurulu'nun bütün iyi niyetli anlayışına ve tavrına rağmen bunların yaşanmış olmasını olumsuzluk olarak görüyorum. Ben Barış Bloku Sözcüsü Profesör Gencay Gürsoy’a ve arkadaşlarına inanıyorum. Beni ziyaret ettiler, şimdi size anlattığım görüşmeyi de Gencay Gürsoy ve arkadaşları ile yapmıştım, bir mutabakata varmıştık. Ama sonra iş başka bir şekle dönüştü. Bu da girişimin ağırlığı azalttı diye düşünüyorum.

  Barış Bloku mitinginde Öcalan posterleri açıldı VİDEO

  Karayalçın: Öcalan posterleri çıkınca alanı terk ettik #3

  DEMİRTAŞ'IN KONUŞMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİ

  HDP Sözcüsü tarafından bu mitingin HDP’nin mitingi olduğu şeklinde bir açıklama yapıldı. Biz 'Öyle konuşulmamıştı' dedik. Sonra o açıklama düzeltildi. Daha önce konuşmamızda HDP Genel Başkanı’nın konuşması söz konusu değildi. Selahattin Demirtaş’ın konuşması gündeme geldi. Başlangıçtaki düşüncelerin dışında birtakım gelişmeler yaşandı. O nedenle de CHP kesiminden katılım beklendiği kadar olmadı. Biz barıştan yana her etkinlikte yer alırız ama barış ile siyasi partileri ilişkilendirip bir siyasi partiyi ya da birkaç siyasi partinin orada egemenlik kurmasına zemin yaratılmasını da uygun bulmayız. Miting konuşulan şekilde olmadı."

  Karayalçın: Öcalan posterleri çıkınca alanı terk ettik #4


  Görüş Bildir